Ile zarabia biegły rewident?

Mówi się, że świat finansów jest najlepszą drogą do bardzo dobrych zarobków. Jednakże jest to też wymagająca praca, a żeby zostać np. biegłym rewidentem, trzeba przejść długą drogę edukacji, a następnie otrzymać właściwe uprawnienia. Jednak gdy tylko ludzie słyszą ile zarabia biegły rewident, są gotowi podjąć wyzwanie i przygotować się do odpowiednich egzaminów, które będą prostą drogą do uprawnień i rozpoczęcia dobrej i stabilnej kariery. Dla kogo ten zawód będzie najlepszym rozwiązaniem? Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc zostać biegłym rewidentem? Czym różni się rewident od zwykłego księgowego?

Biegły rewident – wymagania

Czym właściwie zajmuje się biegły rewident, jak zostać? Czy to ciężka praca czy niemal każdy ma szansę na zdobycie tego zawodu? Czy będąc księgowym jesteśmy na dobrej drodze do otrzymania uprawnień biegłego rewidenta? Trzeba powiedzieć jasno – nie jest to zajęcie, którym może zająć się każda osoba. Dzieje się tak z uwagi na to, że trzeba zdać egzamin na biegłego rewidenta, a to też jest droga do otrzymania uprawnienia biegłego rewidenta. Warto też dodać, że jest to zawód kwalifikowany, a zgodnie z ustawą – rewidenci jako zawód wolny i zaufania publicznego musi otrzymać uprawnienia biegłego rewidenta w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów. Praca ta wymaga też określonych cech charakteru, takich jak dokładność czy cierpliwość.

Biegły rewident – jak zostać?

Biegły rewident zajmuje się audytem finansowym, badaniami i sprawdzaniem sprawozdań finansowych spółek i firm. Taka osoba, otrzymując zgodę na pracę, ma uprawnienia do wszelkich czynności, które są opisane w specjalnej ustawie. Zajmuje się także przygotowywaniem ekspertyz czy nawet doradztwem w zakresie podatkowym i księgowym. Biegły rewident wymagania, które spełnia sprawiają, że może także prowadzić księgi firmowe, ale to nie wszystko!

Egzamin na biegłego rewidenta

Zanim zaczniesz się zastanawiać ile zarabia biegły rewident, warto sprawdzić drogę do tej kariery. Nie jest ona zbyt prosta. Zanim przystąpisz do egzaminu, który nadaje uprawnienia, niezbędne jest spełnienie szeregu wymagań. Wśród nich jest, chociażby wykształcenie – musi być na poziomie magisterskim. Dodatkowo, aby przystąpić do egzaminu na biegłego rewidenta, kandydat musi przedstawić dokumentację o swojej niekaralności. Jako zawód publiczny, musi mieć także bardzo dobrą opinię. Następnie tylko 10 egzaminów pisemnych w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów i prawie jesteśmy na mecie! Teraz praktyka! Osoba, która chce otrzymać uprawnienia biegłego rewidenta ma przed sobą konieczność odbycia 3-letniej praktyki zawodowej w firmie, która zajmuje się audytem.

Czy asystent biegłego rewidenta zarobki ma tak samo dobre, jak jego przełożony? Wiele to zależy od firmy, do której trafi. Jedni będą płacić wysokie stawki, ponieważ osób po egzaminie jest relatywnie mało, a wyszkolenie przyszłego rewidenta może sprawić, że firma wzbogaci się o cennego pracownika. Jednak nie można liczyć, że stawka asystenta będzie taka jak biegłego rewidenta zarobki. Biegły rewident jak zostać? Jak widać, droga wcale nie jest taka prosta i mało wymagająca. Wyższe wykształcenie, zdanie wielu egzaminów, praktyka. Może się zdarzyć sytuacja, że asystent biegłego rewidenta zarobki będzie miał niższe od księgowego na samym dole piramidy. Czy to jednak powinno zniechęcać? Sprawdźmy to!

Biegły rewident zarobki

Jak widać, biegły rewident wymagania są naprawdę wysokie. Poza tym, co zostało już określone, po spełnieniu wszystkich powyższych wymagań, kandydat musi przystąpić do egzaminu dyplomowego (jest to egzamin ustny i pisemny). Czy to wystarczy? Biegły rewident jak zostać? Jeszcze tylko ślubowanie i wniosek do wpisania rejestru. Całkiem dużo wymagań, czy jednak idzie to w parze z płacą? Sprawdź biegły rewident zarobki! Są to średnie stawki o wartości 13000 zł brutto. Jednak podejmując się pracy w znanych firmach z zagranicznym kapitałem, pensje mogą wynosić od 10000 do nawet 30000 zł brutto.