Ile zarabia burmistrz?

Nie jest tak łatwo zostać burmistrzem w mieście czy gminie. Składa się na to szereg wymagań, a także powszechne zaufanie. Dlaczego? Ponieważ burmistrz jest wybierany na drodze głosowania mieszkańców. Jeżeli cieszy się dobrą opinią i ludzie wierzą w jego wiedzę, umiejętności i dobre zamiary, kandydat może piastować funkcję wykonawczą. Czy świat polityki to duże pieniądze? Sprawdźmy ile zarabia burmistrz małego miasta i gminy.

Co robi burmistrz?

Czy wiesz, że burmistrz to osoba, która pełni jednocześnie funkcję wykonawczą i zarządzającą w gminie czy mniejszym mieście? To w jego rękach leży przyszłość jego regionu. Podejmuje ważne decyzje związane z inwestycjami, wysokościami podatków, przyjmuje patentów, zatrudnia specjalistów i podejmuje działania zmierzające do polepszenia się warunków bytowych jej mieszkańców. Czy zatem burmistrz zarobki są adekwatne do zakresu jego odpowiedzialności? Można by też powiedzieć, że pensja takiego polityka powinna być na tyle wysoka, aby nie próbował on oszukiwać na przetargach. Wiele osób zastanawia się czy burmistrz to to samo, co prezydent? Owszem – ich obowiązki są tożsame, jednak znaczącą różnicą jest wielkość miejsca, nad którym mają pieczę. Ciekawostką jest też fakt, że jeżeli mała miejscowość do 100 000 mieszkańców, która w teorii powinna mieć burmistrza, ma status uzdrowiska, wówczas będzie miała prezydenta.

Jak zostać burmistrzem?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie ile zarabia burmistrz gminy, warto sprawdzić, jak można nim zostać. Droga w teorii wydaje się bardzo prosta. Należy kandydować na to stanowisko, a następnie wygrać wybory. Łatwiej być nie może, prawda? Tylko w teorii. Osoba, która chce zostać burmistrz zarobki, musi mieć skończone 25 lat (nawet, jeżeli jest to w dniu wyborów), a także posiadać pełne prawa. W dodatku musi mieć idealną opinię i nie być wcześniej karanym jakimkolwiek wyrokiem z oskarżenia publicznego czy skarbowego. To nie koniec wymogów. Trzeba się dopisać do rejestru wyborczego. Kolejna ciekawostka, osoba, która chce zostać burmistrzem, może kandydować wyłącznie na terenie jednej gminy, ale nie musi być jej mieszkańcem. W przypadku prezydenta, musi mieszkać w danym mieście, w którym prowadzi swoją kampanię wyborczą. Czas najwyższy sprawdzić ile zarabia burmistrz miasta!

Ile zarabia burmistrz?

Zarobki burmistrza będą trwać nawet 5 lat, jeżeli nie zostanie odwołany z tego stanowiska. Jak myślisz, ile zarabia burmistrz gminy, a ile zarabia burmistrz miasta? Czy te stawki będą się od siebie różnić? Owszem, stawki mogą być różne i już tłumaczymy dlaczego.

Ile zarabia burmistrz małego miasta?

Czy osoba na najwyższym stanowisku w urzędzie może pochwalić się wysoką pensją? Tutaj sytuacja jest uzależniona od Rady Gminy, która to odpowiada za burmistrz zarobki. Może się więc okazać, że burmistrz w dwóch różnych gminach, o tej samej wielkości będzie mieć zupełnie inne wynagrodzenie. Warto też zauważyć, że minimalne i maksymalne wartości są odpowiednio opisane w artykule 37. ustawy o pracownikach samorządowych. Stąd nie będzie wielkich dysproporcji. Sprawdźmy więc ile zarabia burmistrz!

Ile zarabia burmistrz gminy

Na wysokość zarobków wpływa kilka zmiennych, a sam samorządowiec nie ma tylko jednej podstawy, a szeregu dodatków, diet i uposażeń. Jednak patrząc od początku – kwotą bazową jest stawka 1800 zł brutto, a maksymalne wynagrodzenie to około 12 000 złotych brutto. Jednak mało która Rada Gminy pozwala sobie na przegłosowanie najwyższej stawki. Ile zarabia burmistrz miasta oraz gminy? Średnio około 7 000 zł brutto plus naturalnie dodatki, które są w stanie znacznie podnieść finalną kwotę. O ile? Nawet o 2 500 zł brutto miesięcznie. Burmistrz ma prawo także do samochodu służbowego i zwrotów za paliwo. Każdego roku pensja jest zmieniana w zależności od zmian w minimalnym wynagrodzeniu. Poza tym burmistrz po 5 latach ma prawo otrzymać dodatek za staż – do 5% od podstawy swojego wynagrodzenia, a z każdym rokiem wartość procentowa skacze o jedną jednostkę. Patrząc, że burmistrz może odbyć dwie kadencje, pod koniec swoich rządów, jego dodatek będzie wynosić 12% wynagrodzenia zasadniczego.