Ile zarabia kadrowa?

Praca kadrowej nie należy do najłatwiejszych i wymaga nie tylko znajomości ciągle zmieniających się przepisów, ale też dużej skrupulatności i uwagi. Kiedy trzeba prawidłowo i zgodnie z prawem naliczyć wynagrodzenie pracownikom czy urlop potrzebna jest właśnie kadrowa. Zarobki na tym stanowisku mogą być różne i uzależnione od wielu różnych czynników. Trzeba jednak przyznać, że jest to zawód potrzebny, w którym stosunkowo łatwo można znaleźć pracę. Warto też sprawdzić jakie praca w kadrach opinie ma najczęściej wśród samych specjalistów ds. kadr i płac. Podpowiadamy ile zarabia kadrowa i jak zostać kadrową?

Praca kadrowej – opinie

Każda firma, która zatrudnia pracowników musi mieć kadrową. Jej zadania może pełnić zarówno osoba zatrudniona do tego na etat lub mogą być one powierzane zewnętrznym firmom zajmującym się księgowością i kadrami. Do takich należą chociażby biura rachunkowe. Na czym dokładniej polega praca w kadrach? Opinie na ten temat są jednoznaczne, ponieważ i zakres obowiązków kadrowej jest dość konkretny. Zajmuje się ona wykonywaniem, aktualizowaniem i bieżącym prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. A do takich dokumentów należą między innymi akta osobowe, wszelkie umowy, ale też badania lekarskie, szkolenia BHP czy ewidencja czasu pracy. Wszystkie te dane trzeba również stale wprowadzać do systemu kadrowo-płacowego. Również do kadrowej należy kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. W świetle powagi oraz liczby obowiązków, można przypuszczać, że zarobki kadrowej nie będą należały do najniższych. Trzeba też pamiętać, że jeśli specjalista ds. kadr i płac szuka pracy w biurze rachunkowym, jego obowiązki mogą niekiedy wykraczać poza tę wąską dziedzinę i z czasem obejmować większy zakres obsługi poszczególnych firm.

Jak zostać kadrową?

Wiemy już, jakie zadania ma kadrowa. Zarobki podczas poszukiwania pracy na tym stanowisku również są dość istotne, ale są uzależnione od wielu różnych czynników. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie wykształcenie, które potwierdza nasze kwalifikacje. Na początek warto ukończyć kurs zawodowy i zdobywać doświadczenie na stanowisku asystenta. W tym zawodzie doświadczenie jest bardzo ważne i ma ogromny wpływ na zarobki kadrowej. Aby zdobyć pracę w dziale kadr i płac należy skończyć studia powiązane z tą tematyką, mogą to być kierunki dotyczące zarządzania, ekonomii, ale też finansów i rachunkowości. Co ciekawe, nawet absolwenci kierunków psychologicznych są mile widziani na tych stanowiskach. Odpowiadając dalej na pytanie jak zostać kadrową warto zwrócić uwagę na studia podyplomowe związane już ściśle z kadrami. Już w trakcie nauki możemy zdobywać potrzebne doświadczenie np. pracując na część etatu jako asystenci lub dostając się na staż.

Kadrowa – zarobki

Mamy już pojęcie o tym, jak zostać kadrową. Pozostaje pytanie – czy warto? Ile zarabia kadrowa? Dobra wiadomość jest taka, że choć nie jest to praca, która będzie odpowiadała każdemu, to jednak może poszczycić się niezłą medianą wynagrodzeń. Otóż wynosi ona około 3600 zł netto, ale trzeba przyznać, że zarobki kadrowej rosną wraz z jej doświadczeniem. Im bardziej jest ona biegła w sprawach związanych z kadrami, płacami i kontaktach z ZUS oraz innych kwestiach, tym bardziej staje się doceniana przez swojego pracodawcę. Początkujące kadrowe zwykle otrzymują mniej niż 3100 zł netto miesięcznie, ale te najbardziej doświadczone mogą już przebierać w ofertach pracy i liczyć na wynagrodzenie powyżej 4200 zł netto miesięcznie. W dużych miastach i w większych firmach najlepsi specjaliści ds. kadr i płac mogą liczyć nawet na zarobki sięgające od 5000 do 8000 zł brutto. Ze stanowiskiem wiążą się też benefity takie jak prywatna opieka medyczna, karnety na siłownie, czy ubezpieczenie na życie. Można zatem uznać, że to dość atrakcyjna praca, również pod względem wynagrodzeń. Pewną ciekawostką jest fakt, że zawód ten wykonują głównie kobiety.