Ile zarabia piercer?
Piercer to osoba, która zajmuje się przekłuwaniem ciała w różnych strefach. Z racji tego, że jest to praca z ludzkim ciałem, wymaga precyzji, znajomości anatomii i odpowiednich umiejętności, może się wydawać, że piercer zawód jest doceniany pod kątem wypłacanej pensji. Czy tak właśnie jest? Sprawdźmy ile zarabia piercer i jak zacząć karierę w tym zawodzie.
Co robi piercer?
Czy to prawda, że osoba przekłuwająca ciało musi mieć odpowiednie uprawnienia i cechować się dużą odpowiedzialnością? Może nie jest to zawód z zakresu medycyny, jednakże warto podkreślić, że praca przy tkankach, krwi, i żywym organizmie jest nader odpowiedzialna i nie można jej powierzać pierwszej lepszej osobie. Idealny kandydat powinien być zdrowy, przebadany pod kątem różnych chorób i ze znajomością anatomii ludzkiej. W ciele jest mnóstwo nerwów, które można naruszyć niewłaściwym nakłuciem. Nawet języka – jeżeli piercer przebije się przez nerw, można stracić w nim czucie. Czy w takim razie piercer zarobki są adekwatne do rangi zawodu? Czy osoba zatrudniona jest w stanie zarobić tak samo dużo, gdyby założyła samodzielny gabinet? Sprawdźmy to!
Jak zostać piercerem?
Czy piercer zawód wymaga ukończenia szkoły medycznej? Nie! Jednak potrzebne będą różnego typu kursy związane z tym zawodem. Podczas wielu godzin wytężonej nauki, idealny kandydat zapoznaje się z narzędziami, na których będzie pracować, a także sposobie nakłuwania. Istnieją różne techniki – w zależności od elementu ciała. Ponadto, na takich szkoleniach zostaje też zapoznany z ochroną klienta i siebie samego. Kurs to jedno, praktyka to drugie. Jednak zaliczając już kurs, łatwiej jest zdobyć pierwszą pracę, by pod okiem doświadczonych piercerów, rozpocząć pierwsze kolczykowanie. Tutaj niezbędne jest zachowanie względów bezpieczeństwa – w końcu jest to praca na żywych tkankach. Pogłębianie wiedzy – z zakresu anatomii, jak i różnych technik to jedno, praktyka to drugie. Jednak połączenie tych dwóch elementów pozwoli na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie. Niby proste, a jednak nie do końca…
Piercer – zawód nader wymagający
W ostatnich latach ten zawód zyskał na popularności. Rodzice małych dzieci, chętniej chcą przekłuwać im uszy, korzystając właśnie z piercera, a nie kosmetyczek, których usługi mogą być niebezpieczne dla tkanek skóry. Trend też pogłębia się u młodych osób. Patrząc na popularnych influencerów, którzy tatuują się i przekłuwają różne części ciała, stają się drogą, którą chcą podążać ich fani. Stąd piercerzy nie mogą narzekać na małe zainteresowanie, a do ich gabinetów ustawiają się kolejki, marząc o wymyślnych kolczykach w nieoczywistych miejscach. Piercer powinien być osobą odpowiedzialną i znać się na skórze swojego klienta. Często choroby skórne mogą wykluczyć przed dokonaniem takiego zabiegu. Jak zostać piercerem? Czy wymagane są do tego jakiekolwiek predyspozycje fizyczne? Czy musi mieć dużo siły? Nie do końca. Przekłuwanie ciała igłą czy odpowiednimi narzędziami to precyzja, a nie siła.
Piercer – zarobki
Ile zarabia piercer? Przeanalizujmy to na dwóch przykładach. Zaczniemy od osoby zatrudnionej w studiu tatuaży czy piercingu. Na takim stanowisku piercer zarobki mogą wynosić od 5 000 do 7 000 zł brutto. Często też się zdarza, że osoba zajmująca się kolczykowaniem, jednocześnie trudni się w robieniu tatuaży. Jak zostać piercerem na własny rachunek? Tutaj można liczyć na wyższe zarobki, ale trzeba też oszacować skalę. Piercer musi mieć swój lokal, który będzie bezpieczny. Mieć podpisaną umowę ze szpitalem, aby sterylizować narzędzia i opłacać ZUS oraz szereg podatków regulowanych prawem podatkowym. Jednak w ciągu dnia może przyjmować kilkadziesiąt osób, a wspomniane 5 000 zł wypracować w jeden tydzień, a jak połączy swoje umiejętności z tatuowaniem, to tyle może wynieść nawet jego… dniówka! Śmiało więc można powiedzieć, że to zawód z przyszłością.