Ile zarabiają piłkarze Ekstraklasy?

Oglądając mecze Ekstraklasy, kibice często łapią się za głowę. Wielu z nich zastanawia się, jak ktoś może zarabiać tyle pieniędzy i tak słabo grać. Ile dokładnie inkasują zawodnicy występujący w lidze polskiej? Odpowiedź na to pytanie poznasz po przeczytaniu niniejszego tekstu. Dowiesz się z niego też jakimi budżetami dysponują ekstraklasowe kluby oraz ile zarabiają najlepsi polscy zawodnicy, którzy na co dzień grają za granicą.

Budżet klubów Ekstraklasy

Zanim przejdziemy do indywidualnych zarobków piłkarzy, przyjrzyjmy się bliżej temu, jakimi budżetami dysponują. Patrząc na przewijające się liczby, śmiało można stwierdzić, że pieniędzy w polskim futbolu na pewno nie brakuje. Dużo do życzenia pozostawia natomiast ich dysponowanie.

W jaki sposób funkcjonują kluby Ekstraklasy? Ich głównym źródłem przychodów są: sponsorzy, dotacje, pieniądze pochodzące z praw telewizyjnych oraz wpływy ze sprzedaży zawodników. Jeśli jakiś zespół awansuje do fazy grupowej europejskich pucharów, wówczas dochodzą do tego ewentualne premie przyznawane przez UEFA.

Z racji tego, że stadiony polskich drużyn rzadko kiedy zapełniają się do ostatniego miejsca, przychody z tytuły sprzedaży biletów czy karnetów nie są zbyt duże. Wyjątkiem są tutaj takie kluby, jak Legia Warszawa, Lech Poznań czy Widzew Łódź, które potrafią ściągnąć na trybuny najwięcej kibiców.

Jeśli chodzi o koszty, to największym obciążeniem dla klubowych budżetów są wynagrodzenia dla zawodników i innych pracowników. Niemałe środki przeznacza się też na kupno nowych zawodników czy poprawę infrastruktury stadionowej.

Przychód klubów Ekstraklasy

Od kilku lat firma Deloitte przygotowuje szczegółowe raporty finansowe o klubach Ekstraklasy i I ligi. Najnowszy z nich pochodzi z września i dotyczy sezonu 2021/2022. Wynika z niego, że Ekstraklasa osiągnęła w tym okresie ponad 715 mln zł przychodu.

Jest to kolejne rekordowe osiągnięcie. Rok wcześniej łączny przychód wynosił 627 mln zł. Kluby Ekstraklasy mogą pochwalić się największymi przychodami z dnia meczowego (ponad 102 mln zł).

Od kilku lat sponsorami klubów Ekstraklasy są firmy bukmacherskie. Firma Superbet aktywnie wspiera np. Górnika Zabrze. Dzięki temu kibice posiadający kod promocyjny Superbet [kod: MECZYKI] mogą liczyć na freebet, czyli darmowy zakład.

Jeśli chodzi o same kluby, to największymi przychodami może pochwalić się Legia Warszawa (155 mln zł). Na drugim miejscu plasuje się Lech Poznań (79,1 mln zł), a na trzecim Raków Częstochowa (47,9 mln zł). 

Kto zarabia najwięcej w Ekstraklasie?

Wiemy już jakie przychody osiągają najlepsze kluby Ekstraklasie, pora więc przyjrzeć się temu, którzy piłkarze zarabiają najwięcej. Jak się nietrudno domyśleć, są to zawodnicy występujący w wymienionych powyżej zespołach.

Listę najlepiej opłacanych piłkarzy w Ekstraklasie otwiera Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa. Obrońca stołecznego klubu inkasuje co miesiąc 200 tys. zł. Na drugim miejscu znajduje się jego kolega z zespołu Bartosz Kapustka, który wg wielu źródeł zarabia miesięcznie ok. 177 tys. zł. Pozostałe dwa miejsca też należą do piłkarzy Legii – trzeci w zestawieniu Filip Mladenović inkasuje 172 tys. zł, a Josue 167 tys. zł.

Najlepiej opłacanym piłkarzem w innych klubach jest Kamil Grosicki. Każdego miesiąca na konto zawodnika Pogoni Szczecin wpływa ok. 165 tys. zł. Z kolei na największe zarobki w Lechu Poznań może liczyć Mikael Ishak. Pochodzący ze Szwecji napastnik otrzymuje co miesiąc 163 tys. zł.

Zarobki polskich zawodników w klubach zagranicznych

Jak widać, w polskich klubach można zarobić bardzo dużo. Jednak są to wciąż małe kwoty w porównaniu do tego, co inkasują piłkarze w najlepszych ligach. Nic więc dziwnego, że wielu młodych Polaków decyduje się na szybkie opuszczenie Ekstraklasy.

Najlepiej opłacanym polskim piłkarzem jest oczywiście Robert Lewandowski. Jego roczne zarobki w Barcelonie wyniosą ok. 18 mln euro brutto. Wojciech Szczęsny w Juventusie może liczyć na ok. 7 mln euro. Jego klubowy kolega Arkadiusz Milik każdego roku otrzyma 3,5 mln euro. Z kolei na kontrakt Piotra Zielińskiego, występującego w SSC Napoli, opiewa na 5,5 mln euro.

Artykuł sponsorowany