Kim jest i ile zarabia barista?

Rynek pandemiczny mocno zweryfikował wiele zawodów i branż. Okazuje się, że barista nie należał do tych, które z łatwością utrzymały swoją pozycję w tym trudnym czasie. To też rzutowało na obecne stawki dla osób, które mówiąc kolokwialnie – robią po prostu kawę. Sprawdźmy kto to jest barista i na jakie wynagrodzenie może liczyć w polskich kawiarniach w ostatnich miesiącach.

Kto to jest barista?

W polskiej nomenklaturze pojawiają się coraz to nowsze słowa, które pochodzą z zagranicy. Podobnie jest z nazwą „barista”. To nic innego, jak pracownik kawiarni, który posiada umiejętności podania kawy na kilka różnych sposobów. Choć i te w ostatniej dekadzie się zmieniły. Do popularnego cappuccino dołączyła cafe latte, i inne odmiany, podane w fikuśne sposoby. To jednak nie zmienia podstawy tego zawodu. Na pytanie kim jest barista można śmiało odpowiedzieć, że jest to osoba, która posiada umiejętność obsłużenia klienta kawiarni i podania mu kawy z profesjonalnego ekspresu. I tutaj pojawia się kolejne pytanie – czy pracownik z tak podstawowymi umiejętnościami może liczyć na dobrą pensję? Sprawdźmy ile zarabia barista!

Jak zostać baristą?

Czy każdy może zostać baristą i co ważne – jak tego dokonać? Tutaj droga jest zaskakująco prosta, ponieważ by pracować za ladą w kawiarni, nie są wymagane specjalne kwalifikacje czy ukończone studia wyższe. Właściciele takich miejsc stawiają na osoby kontaktowe, o łagodnym i serdecznym usposobieniu z miłym uśmiechem. Naturalnie przyszły barista musi też potrafić słuchać i liczyć pieniądze, ponieważ będzie odpowiedzialny nie tylko za przygotowanie kawy, ale i obsłużenie klienta. Idealny barista to pracownik odpowiedzialny, cechujący się dokładnością i wysoką kulturą osobistą. Jest też jeden warunek, który musi spełnić – aktualne badania sanepidowskie. Praca w kawiarni to styczność z produktami spożywczymi, tym samym taka osoba musi być zdrowa i posiadać odpowiednie dokumenty to potwierdzające. Czy patrząc na te wymagania, można liczyć, że barista zarobki wysokie ma? Możemy to łatwo zweryfikować!

Ile zarabia barista w Polsce?

Skoro już wiemy kto to jest barista, możemy z łatwością sprawdzić liczbę ogłoszeń o pracę na to stanowisko. W po-pandemicznej Polsce zamknęło się wiele kawiarni, które w czasie COVID-19 nie mogły funkcjonować, tym samym rynek pracy bardzo mocno się skurczył, a liczba bezrobotnych baristów poszła w górę. Kawiarnie szukają nowych pracowników, oferując im często najniższe rynkowe stawki w oparciu o umowy zlecenie. Niezależnie czy są to duże miasta studenckie czy małe miejscowości. Barista zarobki nie są wysokie.

Ile zarabia barista w Starbucks?

Zawód baristy zaczął być bardzo popularny, gdy w Polsce pojawiła się popularna sieć z kawami. Ile zarabia barista w Starbucks? Czy z racji pracy w światowej marce, może liczyć na wyższe stawki? Nie! Sieć najczęściej stawia na młode osoby – studentów, którzy mają elastyczny grafik i chętnie przychodzą tutaj do pracy. Tym samym ich zarobki nie przekraczają 3500 zł brutto za miesiąc. Natomiast drugą pensję mogą wyrobić na napiwkach. 

Barista – zarobki dodatkowe

Praca baristy ma krótki okres przydatności. Z uwagi na tempo pracy i zmieniające się środowisko, ciężko jest znaleźć osobę, która przekroczyła 45 lat i wciąż pracuje w tym zawodzie, choć zdarzają się wyjątki. Są to pasjonaci, którzy z parzenia kawy stworzyli prawdziwą sztukę. Można tym samym śmiało powiedzieć, że barista to tylko pewien etap w dorosłej karierze. Możliwość dorobienia na studiach czy przy szukaniu innej pracy, w zawodzie, który jest wyuczony. Warto też zauważyć, że bariści mogą liczyć na inne zlecenia – podczas przyjęć, pokazów czy wygrywać nagrody pieniężne na licznych konkursach, w tym międzynarodowych. W ostatnich latach zyskały na popularności, gdyż wielu utalentowanych baristów z Polski zaczęło zdobywać pierwsze miejsca! Jednak czy o takiej karierze marzą osoby, chcące się ustabilizować? Czy jest to praca, w której można się zatrzymać aż do emerytury?