Czy praca za granicą jest bezpieczna? Porady dla pracowników

Praca za granicą dla wielu osób wydaje się jedyną drogą ich kariery zawodowej. Inna kultura pracy oraz wyższe zarobki, są argumentami z którymi, ciężko dyskutować. Choć wydaje się, że ostatnio liczba osób poszukujących zatrudnienia poza granicami naszego kraju spada, to jednak cały czas, tego typu oferty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Czy praca za granicą jest bezpieczna?

Oferty pracy z zagranicy — czy warto się nimi zainteresować?

Różnego rodzaju portale z ofertami pracy, bardzo często, mają specjalne działy poświęcone, rekrutacji firm zagranicznych. Oferty pracy są wystawiane przez naszą, krajową agencję pracy lub bezpośrednio przez firmę, która prowadzi rekrutację. Bardzo często, drugi rodzaj ogłoszeń, jest napisany w języku urzędowym kraju, w którym działa firma poszukująca pracownika, a jednym z wymogów podjęcia zatrudnienia jest jego znajomość. Jeśli ogłoszenie jest wystawione przez krajową agencję pracy, bardzo często okazuje się, że pracownicy otrzymują swojego opiekuna, który pomaga załatwić wiele rzeczy na miejscu, dzięki czemu znajomość języka obcego nie jest potrzebna do podjęcia zatrudnienia.

Na zagranicznym rynku pracy, potrzebni są tacy sami pracownicy, jak w Polsce. Pracownicy fizyczni, kierowcy, magazynierzy, wózkowi, osoby pracujące na produkcji itd. Oczywiście w zależności od regionu kraju, zapotrzebowanie na konkretne zawody może się różnic, co nie dziwi. Na polskim rynku pracy, mamy do czynienia z taką samą sytuacją.

Praca za granicą — zagrożenia

Choć oferta pracy z zagranicy bardzo często jest dużo atrakcyjniejsza niż, taka sama oferta na rodzimym rynku, warto podkreślić, że ryzyko wytępienia problemów, jest również większe. Wiele osób decyduje się na pracę w prywatnej firmie, bez żadnego pośrednictwa pracy, co może okazać się problematyczne. W takiej sytuacji pracownik jest zmuszony, samodzielnie sprawdzić legalność zatrudnia, co jednocześnie ma wpływ na jego ubezpieczenie. Jeśli język, w jakim jest skonstruowana umowa, nie jest dla pracownika problemem, sprawdzenie dokumentu jest znacznie prostsze. Dużo gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób, które z językiem urzędowym pracodawcy, nigdy nie miały do czynienia.

Warto również zaznaczyć, że praca na czarno, może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami, zarówno finansowymi, jak i prawnymi. Wysoka kara, deportacja, brak ubezpieczenia w razie choroby oraz hospitalizacji, to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, jakie mogą czekać na osoby, które nie doczekały się, legalnego zatrudnia przez zagranicznego pracodawcę. Nie warto ryzykować.

Porady dla szukających pracy za granicą — jak pracować bezpiecznie?

Na szczęście osób, które za granicę do pracy wyjeżdżają „w ciemno”, jest coraz mniej. W dobie globalizacji i bardzo dużego dostępu do informacji, tego typu postępowanie (wyjazd „w ciemno”) wydaje się kompletnie nielogiczne. Jeśli oferta pracy za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, wydaje się skonstruowana typowo pod nas, i jesteśmy zdecydowani na tego typu ruch, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wiarygodność firmy, która poszukuje pracownika. Pod research powinniśmy wziąć:

  • stronę internetową,
  • dane kontaktowe
  • opinie innych osób.

Jeśli zagraniczny pracodawca, reklamuje się jako duża korporacja, ale nie jesteśmy w stanie znaleźć jego strony internetowej lub dane kontaktowe wydają się wyssane z palca, powinien być to dla nas sygnał, że przedstawiona oferta pracy może być oszustwem.

Inną możliwością na podjęcie pracy za granicą jest skorzystanie z agencji zatrudnienia, która zajmuje się pośrednictwem pracy na rynkach zagranicznych. Podstawą wiarygodności takiej agencji jest jej certyfikacja, którą można sprawdzić na stronie: http://www.kraz.praca.gov.pl. Tak jak w przypadku sprawdzenie zagranicznej firmy, również w przypadku agencji, warto zrobić mały research na własną rękę, który utwierdzi nas w przekonaniu, że agencja jest sprawdzona, a ludzie w niej zatrudnieni, są objęci pełną ochroną. Innym powodem, dla którego warto skorzystać z pośrednictwa agencji pracy, są kwestie podatkowe. Wysokość podatków za granicą może być inna niż takich samych podatków w Polsce. Agencja powinna nam pomóc we wszelkiego rodzaju sprawach podatkowych i ich ewentualnym uregulowaniu, co uchroni nas, przed ewentualnymi problemami z Urzędem Skarbowym.

Praca za granicą wydaje się niezwykle atrakcyjną możliwością. Tak jest w istocie. Warto jednak pamiętać, aby tego typu decyzje były podejmowane z głową i z zachowaniem pełnej legalności. W razie jakichkolwiek problemów może się okazać, że kary i problemy prawne będę dużo poważniejsze, niż te, znane nam z Polski. Praca za granicą? Tak, ale zawsze w przejrzysty i bezpieczny sposób.

Artykuł napisany przy współpracy z Aplikuj.pl