Laserowe urządzenia wielofunkcyjne – jeden sprzęt do drukowania, skanowania i kopiowania. Dlaczego warto?

Czynności takie jak drukowanie, skanowanie i kserowanie mogą być wykonywane przez urządzenia wielofunkcyjne laserowe do biura czy domu. Czym są? Jakie rodzajów sprzętu tego typu spotykane są na rynku? Który wybrać i dlaczego warto mieć takie urządzenie w swoim biurze bądź domu? Odpowiedz szukaj w tym tekście!

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne – czym jest?

Każda podstawowa funkcja, której wykonywanie umożliwia drukarka, jest również wykonywana przez standardowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne, które – w zależności od modelu – jest zazwyczaj w wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień niedostępnych zwykłym drukarkom.

Prosta drukarka jest, jak wskazuje jej nazwa, od drukowania. Skanowanie i kserowanie są natomiast standardowymi funkcjami rozbudowanych urządzeń laserowych. Skanowanie jest niczym innym niż zapisywaniem cyfrowym materialnej postaci tekstu, który przybiera format pliku graficznego. Inna czynność, którą umożliwiają urządzenia wielofunkcyjne laserowe, to kserowanie, czyli skanowanie tekstu i jego natychmiastowy druk bez konieczności włączania komputera czy laptopa.

Istnieje spora grupa urządzeń, które różnią się nieco od sprzętu tego typu przeznaczonego do użytku domowego. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe do domu nie mają zazwyczaj (bo bardzo rzadko jest to potrzebne i coraz mniej poza biurem popularne) funkcji faksu. Opcja ta z kolei jest wciąż bardzo przydatna w wielu biurach, chociaż faks jest obecnie mniej używany niż jeszcze przed dwoma dekadami.

W kolorze bądź monochromatycznie – które laserowe urządzenia wielofunkcyjne wybrać?

Urządzenie laserowe o wielu funkcjach jest szczególnie przydatne w biurach, czytelniach, bibliotekach, urzędach czy bankach, gdzie zachodzi konieczność wykonywania częstych wydruków o dużej objętości. Druk laserowy pozwala wtedy zaoszczędzić sporo pieniędzy w przeciwieństwie do innych odpowiedników tego rodzaju urządzeń. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, jakie to będzie urządzenie – wykonujące druk w kolorze czy monochromatyczny.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne są świetnym sprzętem do wykonywania druków, w których przeważa tekst. Sprawdzają się też dobrze w przypadku druku prostych grafik czy wykresów, jednak do bardziej szczegółowego i jakościowego przedstawiania rzeczy graficznych z pewnością lepsze będzie urządzenie kolorowe.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe nie tylko dokładnie wydrukują konkretną grafikę, nawet bardzo szczegółową i ze sporą ilością detali, ale również odwzorują realistycznie kolory z tej grafiki. Efekt? Szczegółowe, wyraźne, kolorowe wydruki bez nieznośnie „wystających” pikseli lub z rozmazanymi (a istotnymi!) fragmentami obrazków, grafik, wykresów czy zdjęć.

Koszt obydwu urządzeń będzie różny, ale nie tylko ze względu na tę jedną cechę (kolor, monochrom). Istotnymi czynnikami wpływającymi na cenę sprzętu jest jego wielkość, ilość opcji dodatkowych (wcześniej wspomniany faks, niestandardowe rodzaje druku), szybkość drukowania i jego jakość, a także sposób łączenia się drukarki z siecią czy współczynnik tak zwanego normatywnego obciążenia drukarki (istotny w przypadku dużych i średnich firm drukujących ogrom dokumentów).

Wybór urządzenia wielofunkcyjnego laserowego powinien być przemyślany. Najtańsze egzemplarze nie są drogie, ale mają swoje mankamenty, najdroższe zaś mogą być zbyt rozbudowaną opcją w danym przypadku, dlatego warto dostosowań urządzenie do potrzeb swoich lub swojego biura!

Artykuł sponsorowany