Profiler kryminalny – kto to i ile zarabia?

Popularne seriale i książki kryminalne co jakiś czas sprawiają, że rośnie zainteresowanie zawodami związanymi z pracą w policji, choć nie do końca związane z byciem policjantem. Jednym z takich zawodów jest profiler kryminalny. Zarobki to tylko jeden z aspektów, które interesują potencjalnych kandydatów do wykonywania tej pracy. Profiler – kto to? Czym dokładniej się zajmuje? Jak zostać profilerem i czy to opłacalne zajęcie? Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, by móc wykonywać ten zawód? Okazuje się, że na początek wystarczy samo zainteresowanie człowiekiem.

Profiler – zawód

To stosunkowo nowy zawód związany w dużej mierze z psychologią. Wiedzę psychologiczną wykorzystuje się w tym przypadku jako pomoc w odnajdywaniu przestępców i innych osób poszukiwanych przez policję. Odpowiadając zatem na pytanie o profiler – kto to, można powiedzieć, że to człowiek, który ma za zadanie rozpoznać sprawcę w oparciu o badanie natury przestępstwa i sposobu w jaki zostało ono popełnione. Jak zatem widać, profiler zawód ma dość trudny i wymagający, polegający na znajomości ludzkiej natury, ale też związany z ogromną wiedzą z zakresu psychologii i kryminalistyki. Kiedy nie wiadomo, kto popełnił przestępstwo wkracza właśnie profiler. Kto to mógł zrobić? Jaką ma płeć? Jakie cechy charakteru go wyróżniają? Na wiele pytań tego typu można odpowiedzieć właśnie na podstawie tego, w jaki sposób popełniono dany występek. Tzw. ślady behawioralne w połączeniu z materiałem dowodowym mogą wiele powiedzieć o człowieku, a w konsekwencji przyczynić się do jego pojmania i osądzenia. Właśnie dlatego, choć profiler zawód ma wymagający, to jednak może nieść on ze sobą sporo satysfakcji.

Profiler kryminalny – jak zostać?

Miłośnicy powieści i seriali kryminalnych doskonale wiedzą, jak ważny bywa profiler w wykrywaniu przestępców. Nic zatem dziwnego, że wiele młodych osób, zastanawiających się nad własną ścieżką zawodową zapyta co trzeba zrobić, by stać się profilerem kryminalnym. Jak zostać takim specjalistą? Na początek przyda się oczywiście odpowiednie wykształcenie. Nietrudno się domyślić, że powinna to być psychologia, najlepiej ze specjalizacją sądową. Obecni profilerzy mogą pochwalić się właśnie takim wykształceniem. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Obecnie coraz więcej uczelni dostosowuje swoją ofertę do wymagań rynku pracy i w prywatnych szkołach możemy znaleźć takie kierunki jak psychokryminalistyka. Jest to interdyscyplinarny kierunek, który przygotowuje głównie do zawodu profilera kryminalnego. Jak zostać takim specjalistą na rynku pracy staje się zatem coraz łatwiejsze. Zajęcia na w szkole o tym kierunku obejmują psychologię, ale też kryminalistykę, socjologię, prawo, psychologię śledczą i wiele innych pokrewnych dyscyplin.

Profiler kryminalny – zarobki

Jak zawsze, to ile będzie zarabiał profiler zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest ilość spraw, nad którymi będzie pracować, ale nie bez znaczenia jest też wielkość miasta czy doświadczenie oraz wykształcenie profilera kryminalnego. Zarobki jednak da się uśrednić i miesięcznie jest to około 3300-3500 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to kwota bazowa, która z czasem może wzrosnąć. Na takie wynagrodzenie może liczyć początkujący profiler. Gdy stanie się lepszy i zbierze więcej doświadczenia, jego podstawowa pensja może wzrosnąć do około 4000 zł brutto miesięcznie. Jeśli profiler ma wykształcenie ze specjalizacją sądową, jego wynagrodzenie może podskoczyć do nawet 5000 zł brutto. Wówczas może też liczyć na dodatkowe wynagrodzenie związane z wydawaniem opinii w poszczególnych sprawach. W takiej sytuacji może otrzymać dodatkowo kilkaset złotych miesięcznie. Oczywiście im lepszy profiler, tym lepsze wynagrodzenie będzie otrzymywać. Pensję nawet w sferze budżetowej można zawsze negocjować, a więc w dużej mierze to, ile będziemy zarabiać na tym stanowisku zależy od naszych zdolności, także tych negocjacyjnych.