Zarobki w sanepidzie. Nie jest tak źle?

Wybuch pandemii w marcu 2020 roku w Polsce sprawił, że takie służby jak sanepid stanęły na pierwszej linii frontu. Nagle pracownicy tej komórki stali się odpowiedzialni za organizację wielu kwestii związanych z pandemią, a ostatecznie też za bezpieczeństwo mieszkańców Polski. To sprawiło, że w internecie pojawiło się wiele zapytań o to, jakie ma zarobki sanepid. Forum czy grupy tematyczne podawały różne widełki wynagrodzeń, a to nie dostarcza pełnego obrazu zarobków w tej branży. Jakie zatem oferuje swoim pracownikom sanepid zarobki? Czy jest to coś, czym warto się zainteresować poszukując zatrudnienia?

Zarobki sanepid forum

Pewne jest to, że na brak pracy w sanepidzie nie można narzekać. Inspektorzy i osoby zajmujące inne stanowiska wykonują jeszcze więcej zadań od kiedy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa, co nie oznacza, że już wcześniej nie mieli co robić. Okazuje się, że jest to dość ciężka, czasochłonna praca, przez którą może ucierpieć też życie prywatne i rodzinne. Przed wybuchem pandemii sanepid zarobki miał niezbyt kuszące. Wielu pracowników nie otrzymywało nawet najniższej krajowej, a duża część zarabiała zaledwie kilkadziesiąt złotych powyżej tego pułapu. Wybuch pandemii sprawił, że stacje sanitarno-epidemiologiczne musiały zostać dofinansowane, a co za tym idzie, wzrosły również wynagrodzenia inspektorów i innych pracowników działających w tym sektorze. Pojawiają się zatem pytania to, jakie ma teraz sanepid zarobki. Forum i grupy pękają w szwach od domysłów i spekulacji. Wiadomo, że wynagrodzenia utrzymują się na poziomie od 2500 do nawet 7000 zł miesięcznie brutto. Przy czym na 7000 zł brutto miesięcznie mogą liczyć jedynie osoby obejmujące kierownicze stanowiska.

Młodszy asystent – sanepid zarobki 2022

Po wybuchu pandemii sytuacja związana z tym, jakie zapewnia sanepid zarobki nieco się zmieniła. Wszystko za sprawą podwyżek narzuconych przez państwo, które miały ratować domowy budżet inspektorów sanepidu, a przede wszystkim wesprzeć ich w czasie trudnej walki z pandemią. Podwyżki te oscylowały w granicach 500 zł brutto miesięcznie. Dzięki temu obecnie młodszy asystent sanepid zarobki 2022 ma na poziomie około 3400 zł miesięcznie netto. Jest to obecna mediana wynagrodzeń w sanepidzie, choć trzeba pamiętać, że pracownicy niższego szczebla, dopiero rozpoczynający swoją karierę w sanepidzie będą zarabiać raczej około 2900 zł netto miesięcznie. Jedna czwarta pracowników sanepidu zarabia natomiast więcej niż 4800 zł netto miesięcznie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wynagrodzenia na tym poziomie wiążą się z rosnącą ilością obowiązków oraz stażem pracy, a także wyższym stanowiskiem oraz odpowiedzialnością.

Sanepid – zarobki i benefity

Jak przystało na stanowisko w sektorze publicznym, liczy się nie tylko to, jakie ma młodszy asystent sanepid zarobki 2022, ale też to jakich benefitów może oczekiwać. Do takich dodatkowych zalet niezwiązanych z zarobkami można zaliczyć między innymi zakładowe pożyczki na preferencyjnych warunkach, jak również udział w szkoleniach i kursach zawodowych. Te odbywają się dość regularnie, często mają one charakter stacjonarny, ale niekiedy są to też wyjazdy finansowane w większości przez sanepid. W wielu stacjach sanitarno-epidemiologicznych w Polsce pracownicy mogą liczyć również na benefity w postaci karnetów na siłownię czy basen lub zajęcia fitness. W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że na wysokość zarobków w sanepidzie wpływ mają takie czynniki jak województwo, staż pracy, wielkość stacji czy doświadczenie danej osoby. Na wyższe wynagrodzenie zwykle mogą liczyć osoby, które ukończyły kierunki związane z medycyną. Mogą to być zarówno studia, jak i szkoły średnie oraz specjalistyczne kursy. Rzadko wspominanym plusem pracy w sanepidzie jest też fakt, że jest to stała praca państwowa, którą trudno stracić, o ile sami nie postanowimy z niej odejść.