Ile zarabia ogrodnik?

Mogłoby się wydawać, że ogrodnik to jedno z najmniej stresujących zajęć, jakie można wykonywać zarobkowo. Codzienność na łonie natury, z narzędziami i pachnącymi kwiatami. Praca marzeń? Być może, ale ile zarabia ogrodnik? Czy wejście na rynek jest proste czy może to zamknięta przestrzeń, przez którą ciężko się przebić nowicjuszom? Sprawdźmy jak wygląda kariera w ogrodnictwie!

Co robi ogrodnik?

Piękny ogród przed domem czy siedzibą firmy to wizytówka, którą widzą goście i sąsiedzi. Stąd każdy, kto posiada kawałek trawnika chce, żeby był on jak najpiękniejszy. Codzienność nie sprzyja długim pracom na łonie natury, ponadto, wielu osobom brakuje elementarnej wiedzy, co z czym łączyć i jakie kwiaty kwitną w odpowiednich miesiącach. Jak ścinać drzewa, aby zdrowo rosły, jak zaplanować nawodnienie? Od tego właśnie jest ogrodnik. Nie tylko od koszenia trawy i ścinania kwiatów do wazonu. Zakres pracy ogrodnika może być bardzo różny – od projektowania ogrodów po pielęgnację. Ogrodnik może też pracować w szkółce roślin, na roli czy w sklepach ogrodniczych. Wiele zależy od jego wiedzy, doświadczenia i wybranej drogi, którą chce kroczyć. Ogrodnik zarobki może mieć zatem bardzo zróżnicowane – w zależności czym będzie się zajmować. Naturalnie najbardziej lukratywnym zajęciem będzie projektowanie ogrodów. Wiąże się to z czystą pracą przy biurku, najczęściej na programach komputerowych, które pomagają w dobieraniu roślinności. Taki architekt przygotuje ścieżki nawodnienia, zaplanuje jakie kwiaty będą rosnąć w danych rejonach, jak sadzić drzewa, aby wszystko rosło w harmonii, nie zabierało wody z gleby i cennego światła innym roślinom. Kolejnym dobrze płatnym zawodem ogrodnika jest osoba, która ten projekt przeniesie w rzeczywistość. Trudna, brudna praca, która daje niesamowitą satysfakcję. Ogrodnik zarobki dobre ma też właściciel szkółek roślin. Hodując je od ziarenka po kilka metrów, może mocno powiększyć swój portfel, w szczególności w okresie Bożego Narodzenia!

Jak zostać ogrodnikiem?

Są zawsze dwie drogi, aby zostać ogrodnikiem. Pierwsza – ta z pasji i wiedzy. Wystarczy, że dobrze znasz się na roślinach i się nimi interesujesz. Długa praktyka pozwoli na świetną pracę, a nikt nie zapyta się nawet o kierunkowe wykształcenie. Trzeba przyznać, że najczęściej ludzie posiadający pasję do roślin, są najbardziej pożądani na rynku pracy i z miejsca otrzymują świetne posady. Naturalnie na rynku pojawiają się pracownicy po wyższych szkołach. Są to Akademie Rolnicze czy Uniwersytety Przyrodnicze. Wówczas mogą liczyć na pracę przy architekturze przestrzeni, a także w wielkich firmach ogrodniczych na produkcji i badaniach tych roślin. Tak – to również praca ogrodnika. Abstrahując jednak od powyższego, aby zostać ogrodnikiem, poza pasją i znajomością roślin, niezbędne jest poznanie wszystkich narzędzi i sprzętu. Niezależnie od typu pracy – każdy będzie czegoś potrzebować – od komputera i programu, po szpadel i łopatę.

Ile zarabia ogrodnik?

Czas na konkretne informacje! Czy to zawód z przyszłością, który pozwoli na utrzymanie całej rodziny? Jak wcześniej wspomnieliśmy, wiele będzie zależeć od typu pracy i zakresu obowiązków. Dla przykładu – architekt ogrodu na umowie o pracę może liczyć na 5 000 – 7 000 zł brutto. Osoba na własnym rachunku zaproponuje za projekt ogrodu od 4 000 do nawet 15 000 zł netto, w zależności od stopnia skomplikowania i wielkości. Pracownik w szkółce roślin, w sklepie ogrodniczym czy jako typowy ogrodnik może liczyć na 3 100 – 4 500 zł brutto za miesiąc. Osoby z wyższym wykształceniem, które będą pracować przy technologii, badając rośliny i tworząc ich nowe gatunki, będą otrzymywać pięciocyfrowe wynagrodzenie. Wiele oczywiście zależy od firmy, w której otrzymają stanowisko. Jak widać ogrodnik zarobki potrafią się mocno od siebie różnić, w zależności od tego, jak i przy czym pracują. Zajęcie przyjemne, mało stresujące i dające naprawdę dużo satysfakcji.