Ile zarabia makler?

Czy codzienność maklera choć w minimalnym stopniu przypomina kadry z filmu “Wilka z Wall Street”? Czy jest to osoba z doskonałą znajomością ekonomii, która między kawą, a videokonferencją inwestuje miliony swoich klientów? Jak bardzo odpowiedzialne jest to zajęcie i co ważne – ile zarabia makler giełdowy? 

Zmęczony ciągłym patrzeniem na wykresy? Odpocznij i sprawdź agroturystyka Gniezno

Co robi makler giełdowy?

Trzeba przyznać, że zawód makler giełdowy zarobki to bardzo lukratywne zajęcie. Wiele osób na sam dźwięk tego zawodu otwierają oczy z wrażenia i czuje pieniądz. Czy rzeczywiście makler może liczyć na wysoką pensję? Czy jest to uzależnione od wykształcenia, wiedzy czy doświadczenia? Sprawdźmy czym zajmuje się pracownik na takim stanowisku i czy warto rozpocząć taką karierę? Makler giełdowy jest kimś w rodzaju pośrednika. Łączy ze sobą inwestorów z giełdą, kupując w ich imieniu akcje, obligacje, waluty czy kryptowaluty. Pomaga także w sprzedaży aktywów, gdy zachodzi taka konieczność. Jednak obecnie w sieci jest wiele miejsc, gdzie można samodzielnie zająć się sprzedażą akcji. Czy zatem taki pośrednik jest niezbędny? Czy i ile zarabia makler giełdowy przekazując tylko informacje? Nic bardziej mylnego! Makler nie ogranicza swojej pracy tylko do tego zajęcia. To osoba, która śledzi giełdę, widzi co się na niej dzieje i gdy sytuacja diametralnie się zmienia, konsultuje się z inwestorem, bądź działa w jego imieniu. Jak zatem widać – zadanie jest nader odpowiedzialne. W takim razie czy makler papierów wartościowych zarobki ma relatywnie wysokie? Sprawdzimy.

Jak zostać maklerem giełdowym?

Jak już zostało powiedziane, makler papierów wartościowych zarobki zapewne ma wysokie. Jest to pasjonująca i bardzo ciekawa praca, która podnosi pozycję w społeczeństwie, jednak powstaje zasadnicze pytanie – jak zostać maklerem? Czy niezbędna jest określona wiedza? Wykształcenie? To zależy. Firmy zajmujące się pośredniczeniem nie zawsze wymagają wyższego wykształcenia – niezbędna jednak okazuje się wiedza z zakresu ekonomii, zarządzania, a także bankowości. Warto też dodać, że zawód maklera giełdowego jest regulowany odpowiednimi przepisami, dlatego zajęcia tego nie podejmą osoby karalne wyrokami sądowymi. Jeżeli jednak myślisz o zajęciu maklera back office, czyli pracy bezpośrednio na giełdzie – wówczas przeszkodą może okazać się brak wyższego wykształcenia, które musi też iść w parze z doskonałą wiedzą o rynku i ekonomii. Czy warto? Ile zarabia makler? Najwyższy czas odpowiedzieć sobie na to pytanie!

Makler giełdowy – zarobki

Zastanawiasz się ile zarabia makler? Czy jest to czysta podstawa czy także premia od wyników? Oczywiście wiele będzie zależało od miejsca, w którym odbywa swoją pracę. Większość firm oferuje niezbyt wygórowane podstawy tylko po to, by taki makler mógł się wykazać w swojej pracy i dobić na prowizjach od operacji czy zysków. Jednak można powiedzieć, że sama mediana na takim stanowisku to ponad 8 000 zł brutto! Następna składowa pensji to prowizja od transakcji (czy to kupna akcji, czy jej sprzedaży). Zwykle jest to nawet 0,13% (jednak nie mniej niż 3 złote). Oczywiście dotyczy to tylko transakcji, które realizuje taki makler w imieniu swojego klienta. Stąd też maklerzy tak desperacko szukają „grubej ryby”, która nawet jedną operacją potrafi podwoić podstawę. Maklerzy na Giełdzie Papierów Wartościowych również mogą pochwalić się całkiem przyzwoitym wynagrodzeniem. Jak myślisz, ile zarabia makler giełdowy na GPW? Ich pensje to stawki między 7 000 zł brutto, a nawet 10 000 zł. Zaledwie jedna czwarta pracowników ma pensje poniżej wspomnianych stawek. Być może jest to też uzależnione od stażu? Pamiętajmy też, że są maklerzy na Giełdzie Papierów Wartościowych, którzy mają znacznie wyższe wynagrodzenie niż widełki. To również grupa około 25% badanych. Czy to dużo? Czy wręcz przeciwnie? Gdzie lepiej pracować – w bezpiecznej GPW czy domach maklerskich? Chyba wiele zależy od samego kandydata, czy potrafi sprzedać, przekonać do udanych transakcji i zna się na rynku.