Ile zarabia reżyser?

Pasjonujesz się kinem? Uwielbiasz pracę z kamerą i uważasz, że droga ku reżyserce jest Twoją wymarzoną karierą? Czy zastanawiasz się też ile zarabia reżyser? Czy w Polsce można liczyć na wysokie stawki za pracę przy filmie, niczym te, które otrzymują zagraniczni, znani wirtuozi i artyści? Jaką drogę trzeba przejść, aby móc wreszcie stanąć za kamerą i wyreżyserować swój pierwszy film? Sprawdź czy to właśnie zawód dla Ciebie!

Co robi reżyser?

Zastanawiasz się jak zostać reżyserem? Czy ta praca rzeczywiście jest tak przyjemna i prosta, jak mówią to osoby z branży? Czy łatwo jest otrzymać swój pierwszy angaż i przede wszystkim, czy reżyser filmowy wymagania formalne musi spełnić? Zawód reżysera wbrew pozorom nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to praca za kulisami, na wygodnym fotelu przy reżyserce czy monitorach. To aktywne zajęcie, które polega na pracy z aktorami, operatorami, dźwiękowcami i osobami zajmującymi się efektami specjalnymi, kostiumami i wszystkim, co wpływa na obraz, który widzimy na ekranie w kinie czy w telewizorze. Reżyser musi charakteryzować się doskonałą organizacją swojej pracy, oraz pracy innych ludzi. Musi szybko podejmować trudne decyzje. Posiadać umiejętność rozwiązywania konfliktów i rozmawiania z innymi. Jego wizje muszą być przedstawiane w prosty i zrozumiały sposób, aby każdy na planie wiedział, jak ma pracować. Tym samym, reżyser robi właściwie wszystko, a to wymaga posiadania wielu rozmaitych kompetencji. Musi być wszechstronny. Jeżeli sytuacja tego wymaga, powinien pokazać nawet aktorom, jak zagrać odpowiednie sceny.

Jak zostać reżyserem?

Jakie reżyser filmowy wymagania musi spełniać? Tutaj możemy odpowiedzieć wymijająco – nie zawsze ich spełnienie jest konieczne, ale zawsze mile widziane. Z jednej strony świat filmowy zna prawdziwych artystów, którzy dyrygowali realizacją filmów bez niezbędnej wiedzy i ukończonych studiów. Jednak świat telewizji raczej oczekuje dyplomu z jakiejkolwiek filmówki. Ponadto, przebicie się w tym świecie nie jest proste. Pierwsze zlecenia czy angaż może być z polecenia. A w szkołach filmowych najłatwiej zdobyć pierwsze takie kontakty. Jak zostać reżyserem? Można tutaj skorzystać z dwóch ścieżek:

  • Ukończyć szkołę filmową i zdobywać doświadczenie, znajomości i wygrywać castingi, które organizują producenci filmowi.
  • Mieć dużo szczęścia i bez szkoły, a z dobrym warsztatem i talentem przebić się świetnym filmem, który otworzy drogę do kariery.

Każda ścieżka jest tak samo możliwa i tak samo wymagająca. Nie ma uniwersalnej recepty na to by wejść do świata filmu. Jak widać też reżyser filmowy wymagania nie ma. Wszystko to zależy czy znajdziesz pracę czy też nie. 

Reżyser filmowy – zarobki

Jeżeli planujesz karierę reżyserką, ponieważ zostałeś zachęcony słysząc jakie stawki ma Steven Spielberg czy Guy Ritchie, musimy ściągnąć na ziemię. Polski świat filmowy nie zarabia takich zawrotnych sum. Angażując się w pracę etatową przy tworzeniu filmów telewizyjnych, seriali czy spektakli teatralnych, można liczyć na maksymalnie 6000 zł brutto. Z większą praktyką, stawka wzrośnie o 20%. Sytuacja zmienia się przy pracy reżyserskiej przy filmach. Czy reżyser filmowy zarobki ma tutaj lepsze? Zależy od tego, ile miesięcy pracy poświęci na nakręcenie filmu. Jak dobrze wiemy, praca ta nie ogranicza się tylko do kręcenia scen z aktorami, ale obejmuje też późniejszy montaż. Choć tutaj sumy są nieco lepsze. Średnia wynagrodzenia to 140000 zł brutto. Minimum na jakie reżyser filmowy zarobki może liczyć to 70000 zł brutto. 

Zadajmy sobie jednak pytanie ile zarabia reżyser w perspektywie długoterminowej? Ile można pracować z filmami czy samymi aktorami? Czy jest to zajęcie, które będzie się wykonywać do emerytury? Oczywiście świat zna takie przypadki – Roman Polański czy Andrzej Wajda, ale są to nieliczne przykłady. Wówczas te wysokie stawki za film już nie wydają się tak dobre, jak na początku. Choć z drugiej strony – wszystko jest możliwe, prawda?