Ile zarabia aktor w teatrze?

W szkole zawsze podobało Ci się występowanie przed klasą i odgrywanie głównych ról w przedstawieniach? Nie masz problemu z wystąpieniami publicznymi? Czy i Ty marzysz o karierze aktorskiej? Chcesz każdego dnia wcielać się w nową rolę, którą będziesz prezentować przed publicznością? Lubisz wyzwania, lubisz grać przed innymi i czujesz, że to jedyna droga kariery? Podpowiadamy czy polski aktor teatralny to rzeczywiście prosta droga kariery, gwarantująca dobre zarobki. Sprawdź!

Co robi aktor w teatrze?

Kariera aktorska to marzenie wielu osób! Kto w dzieciństwie nie marzył o wcielaniu się w coraz to nowsze role? Być oglądanym, wielbionym, czy słuchanym? Aktor to wyjątkowe zajęcie, które nie znudzi się szybko, ale i jest bardzo wymagające. Aby odgrywać coraz to nowsze epizody, raz być damą w opałach, a innym razem twardą feministką, potrzebny jest naturalny talent i ciężka praca z tekstem. Jednak to coś, co mają w sobie aktorzy przyciągają niczym magnes swoją publiczność. Zawód aktora jest wymagającym zajęciem – castingi, długie próby, praca pod presją i w stresie, często uzależniona od innych aktorów, z którym wspólnie odgrywają sceny. Jeden zły ruch, pomyłka kwestii, błąd na planie i wszystko może się posypać. Czy w związku z tym pensja jest relatywnie wysoka? Sprawdźmy ile zarabia aktor teatralny?

Polski aktor teatralny – jak zostać?

Marzysz o pracy w teatrze? Świetnie – przed Tobą jednak długa droga. Podstawowym wymaganiem, aby wejść na deski teatralne jest wykształcenie kierunkowe. W Polsce jest zaledwie kilka szkół teatralnych – zarówno prywatnych, które często należą do znanych aktorów, jak i publiczne, jak ta w Łodzi. Jednak liczba kandydatów na jedno miejsce często przekracza kilkaset osób, a szansa, by podczas castingów dostać się za pierwszym razem, jest niestety bardzo mała. To jednak nie zniechęca setek tysięcy kandydatów każdego roku. Niektórzy trafią do szkoły w pierwszym naborze, inni po kilku latach prób. Ile zarabia aktor w teatrze? Patrząc na tak trudną i długą drogę do edukacji, liczy się na horrendalnie wysokie sumy. Czy jednak w rzeczywistości można na nie liczyć? Sprawdzimy to już za chwilę! Studenci szkół teatralnych mają przed sobą 5 ciężkich lat nauki. Aż do egzaminu i wyjścia „w świat”. Teraz, wydawać by się mogło, wszystko będzie szło jak po maśle. Czy polski aktor teatralny po ukończeniu szkoły może od razu liczyć na angaż w teatrze? Nie do końca. Decydują o tym liczne castingi i walka z podobnymi osobami o rolę. Nawet doświadczeni i znani aktorzy nie zawsze otrzymują tę rolę, o którą się ubiegają.

Ile zarabia aktor teatralny?

Przejdźmy zatem do konkretów. Każdy, kto widzi, jak jest to długa droga, myśli, że stawki za pracę w teatrze będą wysokie. Nic bardziej mylnego! Początkujący aktorzy mogą liczyć na sumy rzędu 1500 – 2000 złotych na rękę. Jest to podyktowane faktem, że zatrudniani są w oparciu o umowy zlecenia czy o dzieło. Po kilku latach praktyki, stawki te rosną nawet to 7000 zł na rękę miesięcznie, a lubiani i często angażowani aktorzy mogą liczyć na umowy o pracę. Ile zarabia aktor w teatrze? Znacznie mniej niż aktor filmowy czy w serialach. Mówi się, że osoby pracujące w teatrze robią to z powołania. Są artystami, którzy marzą o tym, by dzielić się swoimi emocjami, postacią, którą odgrywają i robić coś wyniosłego.

Jednak stawki są tak niskie, że ciężko z tego żyć na wysokim poziomie. Stąd aktorzy teatralni często angażują się w dodatkowe projekty – na planach filmowych czy w popularnych serialach. Tam mogą liczyć na dniówkę rzędu 200-12000 zł w zależności od „znanego nazwiska” czy odgrywanej roli. A ile zarabia aktor teatralny ze znanym nazwiskiem? Tutaj są liczne przykłady – Katarzyna Bujakiewicz, Danuta Stenka – bez problemu rozpoznamy te twarze. Czy też przyciągają widzów do teatru? Być może, jednak to nie ma żadnego wpływu na wyższe stawki. Znani i lubiani aktorzy widywani na szklanym ekranie również nie zawsze mogą pochwalić się wysokimi zarobkami.