EKUZ – jak długo się czeka w Poznaniu na wyrobienie?

Corocznie wielu poznaniaków mając w planach wyjazd za granicę, chce mieć jednocześnie pewność, że w razie kłopotów zdrowotnych, będzie miało dokąd się udać po bezpłatną pomoc zdrowotną. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w kartę EKUZ. W tekście podpowiadamy, czym właściwie jest ta możliwość i jak długo w Poznaniu się czeka na EKUZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to zaświadczenie umożliwiające z korzystania z darmowej podstawowej opieki zdrowotnej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zapewnia ono niezbędne świadczenia medyczne, które muszą być spełnione, aby chora osoba nie musiała wracać do macierzystego kraju celem uzyskania pomocy lekarskiej.

Zobacz: Minol Zenner Sp. z o.o. – opinie, praca, zarobki

EKUZ obowiązuje w następujących państwach: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.

Karta nie będzie więc honorowana w krajach, które nie są członkami Unii Europejskiej bądź Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. W nich za koszty leczenia będziemy musieli zapłacić całkowicie ze swoich prywatnych środków.

Karta EKUZ jest bardzo przydatnym dokumentem podczas każdego pobytu poza Polską. Należy mieć na uwadze, że w zagranicznych placówkach medycznych pracownicy nie weryfikują, czy poszkodowany turysta należy do NFZ. Wymagane jest za to potwierdzenie ubezpieczenia poprzez okazanie karty EKUZ.

Jakiekolwiek zdarzenie losowe w postaci wypadku, kolizji, nagłej choroby, kontuzji, a wymagające pomocy zdrowotnej, zostanie rozliczone na preferencyjnych warunkach, jeżeli osoba potrzebująca okaże dokument EKUZ. Nie oznacza to jednak, że opieka zdrowotna poza Polską będzie całkowicie bezpłatna.

W zależności od państwa, w którym turysta zgłosi swoją przypadłość, zostanie on rozliczony tak, jak obywatel kraju, w którym wówczas się znajduje. Dlatego jeśli usługa ratownictwa jest pełnopłatna w Austrii (w Polsce jest bezpłatna) to nawet podróżujący, posiadający dokument EKUZ, będzie zobligowany pokryć jej koszt. W przypadku pobytu w szpitalu, ubezpieczeni Niemcy płacą 10 euro za każdy dzień, tyle samo zapłaci również ubezpieczony Polak, okazujący kartę EKUZ.

Pamiętajmy, że EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa. W związku z tym karta nie refunduje nam: górskich akcji ratunkowych z wykorzystaniem śmigłowca, zwiezienia ze stoku, akcji ratunkowych na morzu, akcji poszukiwawczych w grotach i jaskiniach. Za te wszystkie formy pomocy będziemy musieli zapłacić za pomocą własnych środków.

Data ważności dokumentu EKUZ jest uzależniona od statusu osoby ubezpieczonej: na najdłuższy okres wydawana jest emerytom, najkrótszy termin dotyczy osób bezrobotnych.

Dokument EKUZ jest ważny:

5 lat – dla emerytów

12 miesięcy – dla osób, które są zatrudnione, które prowadzą działalność gospodarczą i rolniczą, rencistów, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz członków ich rodzin

2 miesiące – dla bezrobotnych, którzy są zarejestrowani w Urzędzie Pracy

W dalszej części artykułu przyjrzymy się, jak długo czeka się na kartę EKUZ w Poznaniu.

Zobacz: Meble biurowe – sprawdzamy Wrocław i ofertę firmy

EKUZ pracowniczy – wniosek w Poznaniu, czas oczekiwania

W Poznaniu kartę EKUZ można wyrobić w Wielkopolskim Oddziale Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, przy ulicy Grunwaldzkiej 158 Poznań 61-823. 

Karta EKUZ jest całkowicie darmowa. Aby ją uzyskać należy złożyć wniosek w odpowiednim wydziale NFZ. Jest to niewielka plastikowa karta, podobna do dowodu osobistego, ale nie posiada zdjęcia.

Jak długo się czeka na EKUZ w Poznaniu? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zdecydujemy się złożyć wniosek. Istnieją cztery różne sposoby:

1. W wydziale NFZ. Jest to najszybszy sposób, ponieważ dokument otrzymuje się w chwili złożeniu wniosku, w trakcie tej samej wizyty. 

2. Drogą mailową do wydziału NFZ. Podanie trzeba pobrać ze strony NFZ, wydrukować, wypełnić, zeskanować i przesłać mailowo. 

3. Drogą pocztową do wydziału NFZ. 

4. Za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej, czyli. ePUAP.

Decydując się na wyrobienie dokumentu EKUZ w oddziale czy delegaturze NFZ, warto udać się tam przed okresem wakacyjnym. Latem, gdy wielu Polaków udaje się na wczasy, najczęściej w oddziałach są kolejki, przez co czas oczekiwania na kartę może się przedłużyć do 3 dni.

Jak długo czeka się zatem na EKUZ w Poznaniu? Czas oczekiwania nie odbiega od tego, jaki przyszłoby nam ponieść, w przypadku chęci wyrobienia dokumentu, z jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce. Czas jest naprawdę krótki (przypominamy, że dokument może zostać wydany ,,od ręki’’). Warto więc zadbać, o odpowiednie zabezpieczenie swojego zdrowia, podczas pobytu na wczasach, bo mamy je tylko jedno.

Zobacz: Laserowe urządzenia wielofunkcyjne – jeden sprzęt do drukowania, skanowania i kopiowania. Dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany