Ile zarabia asystent sędziego?

Poza takimi “starymi” dość znanymi zawodami istnieje też sporo innych, które nie należą do wybitnie popularnych. Niektórzy ludzie nawet nie zdają sobie z ich istnienia, a okazuje się, że może to być coś ciekawego i opłacalnego. Do takich zawodów można zaliczyć asystenta sędziego. Wynagrodzenie na tym stanowisku nie należy do najgorszych, a sama praca jest dość interesująca. Już sama nazwa wskazuje mniej więcej czym zajmuje się taka osoba. O tym, jakie ma asystent sędziego zarobki, co należy do jego obowiązków oraz jak zostać asystentem dowiesz się z tego artykułu.

Asystent sędziego – zarobki i opis zawodu

Aby móc wykonywać ten zawód, należy posiadać prawnicze wykształcenie. Asystent pod kierownictwem sędziego ma za zadanie zająć się czynnościami administracji sądowej oraz przygotowywać sprawy sądowe. Do jego obowiązków należy np. sporządzanie pisemnych uzasadnień wyroków, podsumowań sprawy, ale też zbieranie stanowisk stron, a także sporządzenie wszystkich innych pism związanych ze sprawami prowadzonymi przez danego sędziego. Co ważne – jest to dość odpowiedzialna praca, którą asystent wykonuje na zlecenie sędziego, ale pod własnym nazwiskiem. Dlatego też wiele osób znających specyfikę tego zawodu zastanawia się ile zarabia asystent sędziego. Nic dziwnego – każdy zanim zdecyduje się na jakąś ścieżkę zawodową woli wiedzieć z wyprzedzeniem, na jakie zarobki może liczyć.

Asystent sędziego – wynagrodzenie i wykształcenie

Choć na ogół zawód asystenta czy asystentki nie kojarzy się z koniecznością ukończenia trudnych studiów, to nieco inaczej wygląda to w przypadku asystenta sędziego. Zarobki na tym stanowisku są dość atrakcyjne, ale wiąże się to z faktem, że trzeba wcześniej ukończyć studia prawnicze. Nie jest to jednak jedyny warunek. Poza wykształceniem ważne jest to, by kandydat miał ukończony 24. rok życia, a także był obywatelem Polski oraz miał pełnię praw obywatelskich. Jeszcze kilka lat temu dodatkowym wymogiem było zdanie egzaminu sędziowskiego, adwokackiego bądź radcowskiego czy prokuratorskiego lub notarialnego. Obecnie nie jest to konieczne, jednak trzeba przejść dwuetapowy proces rekrutacji obejmujący między innymi test wiedzy między innymi z prawa cywilnego czy karnego. Warto wiedzieć, że to ile zarabia asystent sędziego jest uzależnione od jego stażu i awansów. Jeśli dany asystent przepracuje co najmniej 4 lata, może przystąpić do zawodowych egzaminów korporacyjnych. Wówczas jego zarobki mają szansę się powiększyć.

Ile zarabia asystent sędziego i czy się to opłaca?

Czy zatem opłaca się starać właśnie o taką pracę? Zdecydowanie tak! Asystent sędziego zarobki ma całkiem przyzwoite, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że nie musimy mieć aplikacji, by móc pracować w zawodzie związanym z prawem i zdobywać cenne doświadczenie. Oczywiście to, jakie dokładnie ma asystent sędziego wynagrodzenie zależy w dużym stopniu od miasta, a nawet województwa w jakim pracuje. Średnia pensja na tym stanowisku wynosi około 4500 zł brutto miesięcznie. Netto daje nam to kwotę około 3300 zł miesięcznie. Trzeba jednak przyznać, że zdarzają się miejsca, w których asystenci sędziów zarabiają więcej. Na najlepsze zarobki mogą liczyć asystenci z województwa mazowieckiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tam ich wynagrodzenia będą oscylować w okolicach 5000 zł brutto miesięcznie.

Czy warto zostać asystentem sędziego?

Dla studenta kończącego wyższą szkołę prawa i administracji z pewnością będzie to dobry pomysł na pierwszą pracę. To doskonała okazja, by połączyć pewną odpowiedzialność za swoje zadania z pracą pod czujną kuratelą bardziej doświadczonego sędziego. Można się sporo nauczyć, ale też lepiej poznać prawniczy świat i zdobyć przydatne w dalszej karierze kontakty. Dla młodego, początkującego prawnika to bardzo dobry pomysł. Tym bardziej, jeśli poszukuje pracy na Mazowszu lub w okolicach Kujaw i Pomorza. Ważną zaletą są też perspektywy awansu i podwyżek.