Ile zarabia tancerz?

Kto w dzieciństwie nie marzył o zostaniu tancerzem? W głowie pojawiały się wizje, jak tańczy się na deskach teatru podczas najpiękniejszych musicali. A może występy w klipach muzycznych? Długie trasy koncertowe z wyjątkowymi artystami po całym świecie? Dzieci idealizują sobie ten zawód, mówiąc na głos, że można z niego wyżyć. Czy to jednak prawda? Jakie są tancerza zarobki? Sprawdźmy to w poniższym artykule. Jesteś ciekaw czy to opłacalny zawód, czy tańczy się raczej dla idei i sztuki?

Co robi tancerz?

Nie wystarczy tylko tańczyć. Naturalnie świat zna przypadki artystów czy artystek, którzy mieli w sobie ten dar, a on był wystarczający, aby zdobyć popularność i mieć przy tym dobre zarobki. Jednakże tancerz to nie jest tylko osoba, która wyjdzie i pokołysze się do rytmu. Ten zawód ma wiele swoich odmian, dlatego jeden nie jest równy drugiemu. Sprawdźmy te przykładowe, aby wiedzieć o czym mówimy. Następnie przeanalizujemy ile zarabia tancerz.

  • Baletnica – osoba, która tańczy w balecie (niezależnie od płci) to nierzadko ktoś, kto poświęcił wiele lat na szkolenie swojej techniki. Uważa się, że szkoła baletowa jest jedną z najbardziej wymagających i nie każdy sprosta oczekiwaniom wykładowców. Niejednokrotnie młode osoby były odrzucane po kilku miesiącach, a nawet latach nauki. Kończąc szkołę baletową, która jest nauką popołudniową i wieczorową, może zacząć tańczyć w balecie – Jezioro Łabędzie, Dziadek do Orzechów i inne.
  • Tancerz towarzyski – taniec towarzyski jest wyjątkowy – czy to tańce klasyczne czy latynoamerykańskie. Jak jednak zarabia taka osoba na swojej technice i talencie? Na kilka sposobów, jednym z nich jest udział w licznych zawodach, które zawsze mają nagrody pieniężne. To jednak nie wszystko – następnie biorą udział w pokazach tanecznych na bankietach czy są zapraszani po to, żeby rozruszać salę.
  • Nauczyciel tańca – instruktorzy tańca to najczęściej osoby, które wcześniej same tańczyły. Kiedyś przychodzi taki etap w życiu, że porzucają oni parkiet i zaczynają uczyć techniki młodszych tancerzy. To też odpowiedzialne i powszechne zajęcie. Jak myślisz ile zarabia tancerka, schodząc całkowicie z parkietu?
  • Performance – czyli taniec w klipach, na imprezach, pokazach czy sztukach nowoczesnych. Jak widać, tancerz znajdzie swoje miejsce niemal wszędzie!

Jak zostać tancerzem?

Przytoczone przykłady to tylko wierzchołek góry! Tancerz może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, jeżeli tylko doceniany jest jego talent i technika. Jednak czy tancerz zarobki są adekwatne do czasu, jaki trzeba poświęcić na szkolenie techniki? Zobaczmy. Nie zawsze jest tak, że tancerz musi ukończyć kursy, szkolenia czy szkoły baletowe. Kiedyś w Polsce były popularne konkursy w telewizji, które miały na celu wyłonienie utalentowanych amatorów, aby otworzyć im drzwi do kariery. Był to prawdziwy boom, ponieważ wiele osób chciało zamienić swoją pasję na pracę zarobkową. Co prawda niektórzy mieli dużo szczęścia i z tańców na ulicy, z miejsca stały się gwiazdami, występując w kolejnych programach rozrywkowych, grając w filmach czy zaczęli się angażować jako choreografowie. Jednak ile zarabia tancerka – czy jest to rzeczywiście zajęcie, które może przynieść korzyść finansową czy robi się to dla idei?

Ile zarabia tancerz?

Przejdźmy do konkretów! Ile zarabia tancerka? Niestety i tutaj trzeba odpowiedzieć bardzo ogólnikowo, bo to zależy od wielu czynników. Pierwszym jest rodzaj pracy. Jeżeli jest to baletnica, to zaczyna ona zawsze od minimalnej stawki, ale prima balerina otrzymuje po kilkadziesiąt tysięcy za występ! Tancerze indywidualni, przygotowując występy na zamkniętych imprezach liczą sobie od 250 do 1000 złotych, w zależności od stylu czy długości show. W najlepszej sytuacji będą nauczyciele tańca, ponieważ każdy z uczniów jest w stanie płacić od 30 do 150 zł za godzinę zajęć (nawet grupowych). Jak zatem widać, tancerz zarobki może mieć zróżnicowane. Jednak jedno jest pewne – jest to zawód, który może dać stabilizację.