Ile zarabia straż miejska?

Praca w mundurze dla wielu osób może być dość pociągająca. Nic dziwnego – ma ona sporo zalet i choć wynagrodzenie nie zawsze do nich należy, to jednak niewątpliwym atutem jest swego rodzaju stabilizacja i pewność, że pensja co miesiąc znajdzie się na koncie. Z tego powodu część osób decyduje się na pracę w Straży Miejskiej. Zarobki najczęściej nie są tu główną motywacją. Czym zajmuje się Straż Miejska i jak się do niej dostać? Dla kogo będzie to odpowiedni zawód? A przede wszystkim – ile zarabia Straż Miejska?

Straż Miejska – zarobki i zadania

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że strażnicy miejscy zajmują się tym, czym nie zajmuje się Policja. Do ich zadań należy dbałość o porządek i spokój w miejscach publicznych w miastach, w których pełnią służbę. Choć strażnik posiada pewne uprawnienia, to raczej są one dość ograniczone np. w stosunku do uprawnień policjantów. Jak już sama nazwa formacji wskazuje – chodzi o utrzymanie porządku w mieście. I tak strażnicy przeciwdziałają aktom wandalizmu, pilnują przestrzegania przepisów w ramach ruchu drogowego, ale też przeciwdziałają wykroczeniom i przestępstwom z udziałem osób nietrzeźwych. Co ciekawe, strażnicy miejscy bardzo często mają dyżury wspólnie z policjantami. Niestety, zarobki w Straży Miejskiej zwykle nie należą do najwyższych z kilku powodów. Nie jest to formacja podlegająca rządowi. Powołuje ją i zarządza nią gmina lub miasto na prawach powiatu. W przypadku Straży Miejskiej zarobki są zatem finansowane nie z budżetu państwa, a z budżetu samorządu. Choć jest to stosunkowo młody zawód, bo powstał w 1997 roku, to jednak wiele mniejszych gmin rezygnuje z utrzymywania Straży Miejskiej. Zarobki strażników mogą poważnie obciążać budżety mniejszych gmin. 

Ile zarabia Straż Miejska?

Wiele zależy od miasta, w którym szukamy pracy. Zarobki w Straży pod tym względem będą zróżnicowane i niższe w małych gminach, a wyższe w dużych miastach, gdzie tacy funkcjonariusze są rzeczywiście bardzo potrzebni. Nieco inaczej będzie wyglądało to jakie ma Straż Miejska Warszawa zarobki w porównaniu do małej miejscowości na wschodzie Polski. Musimy liczyć się z tym, że praca w sektorze publicznym zawsze jest dość słabo wynagradzana, a w ograniczonych samorządowych budżetach tym bardziej szuka się oszczędności. Zatem jakie są zarobki w Straży? Najczęściej można spotkać się z wynagrodzeniem w granicach 3600 – 4000 zł brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani strażnicy mogą liczyć raczej na zarobki w okolicach 4800 zł brutto miesięcznie. Jedną z niewątpliwych zalet pracy na tym stanowisku jest fakt, że strażnicy miejscy zawsze otrzymują umowę o pracę, a więc mogą korzystać z pełni praw pracowniczych. Również w ramach tej formacji można liczyć na awans i podniesienie stopnia służbowego, co najczęściej wiąże się również z podwyżką.

Straż Miejska Warszawa – zarobki

W takim razie ile zarabia Straż Miejska w dużym mieście? Czy tam można liczyć na wyższe zarobki? Choć praca w większym mieście oznacza więcej obowiązków i zapewne też nieco więcej stresujących sytuacji, to jednak wynagrodzenia tam nie są dużo wyższe. Oczywiście należy pamiętać, że w większości gmin strażnik otrzymuje wynagrodzenie zbliżone do minimalnej krajowej, dlatego to jakie ma Straż Miejska Warszawa zarobki może robić wrażenie. Nadal jednak nie są to kwoty, które można uznać za satysfakcjonujące. Funkcjonariusz z wieloletnim doświadczeniem w stolicy zarabia około 4200 zł netto miesięcznie wraz z dodatkami, jakie mu przysługują. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że strażnikiem może zostać prawie każdy, kto zaliczy niezbyt trudny test sprawnościowy, ma co najmniej 21 lat, średnie wykształcenie oraz pełnię praw obywatelskich. Kandydat nie może być karany, za to mile widziana jest sumienność i odporność na stres. Dla osób, które dopiero zastanawiają się nad swoją dalszą ścieżką zawodową może to być jednak ciekawy przystanek.