Ile zarabia celnik?

Wiele osób kojarzy celnika, jako osobę stojącą na przejściach granicznych, kontrolujących bagażniki każdego nadjeżdżającego auta. Jednak obecnie trzeba walczyć ze stereotypami, dlatego dzisiaj odpowiemy sobie na pytania – czym zajmuje się oraz ile zarabia celnik. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu kariery w tym zawodzie, koniecznie zapoznaj się z naszą dokładną analizą. Sprawdź, jakie służba celna wymagania stawia kandydatom i jak zostać jej pracownikiem.

Co robi celnik?

Jak myślisz, jakie służba celna wymagania stawia przed swoimi pracownikami? Co trzeba robić na co dzień w tej pracy i przede wszystkim, czy ma funkcjonariusz celno – skarbowy zarobki zadowalające czy wręcz przeciwnie? Zanim dokładnie odpowiemy sobie na te pytania, zacznijmy od wyjaśnienia na czym polega ta praca. Jest to zawód, który budzi mnóstwo kontrowersji. Wielu myśli, że służba celna zarobki ma bardzo wysokie. Chodzą opowieści o 13. i 14. pensjach, dodatkach, o których normalne osoby mogą pomarzyć. Jak to wygląda w rzeczywistości? Celnik – jak zostało wspomniane na wstępie, zajmuje się odprawą ludzi przekraczających granicę. Jednak nie chodzi o nich samych, a towary, które są przez nich transportowane. Ich pierwszym, nadrzędnym zadaniem to kontrola tych towarów. Po co? Aby nie dopuszczać do przemytu i oszustw celno-podatkowych. Bowiem każdy, kto w celach zarobkowych przesyła swoje towary między granicami, powinien opłacić cło oraz podatek VAT. To jednak nie wszystko – celnicy również sprawdzają czy nie dochodzi do przemytu towarów niebezpiecznych i nielegalnych, jak narkotyki, papierosy, alkohol, broń i środki biologiczne. Ba! Takimi towarami mogą być także rośliny będące pod ochroną czy zwierzęta. Skoro nad nimi ciąży tak duża odpowiedzialność, czy idzie to w parze z tym, jakie są zarobki w służbie celnej? O tym za moment się przekonamy!

Jak zostać celnikiem?

Myślisz, że służba celno-skarbowa zarobki musi mieć dobre i jest to wystarczająca dla ciebie zachęta, aby rozpocząć tam swoją karierę? Sprawdźmy najpierw, jak można zostać celnikiem. Być może funkcjonariusz celno-skarbowy zarobki ma na wysokim poziomie, ale jest to związane ze żmudnym procesem rekrutacji oraz późniejszych obowiązków. Zobaczmy, jak to wygląda w rzeczywistości. To mundurowa praca, więc podlega pod odpowiednie ministerstwa, a co za tym idzie, rekrutacja i kwalifikacja nie jest tak prosta, jakby to się mogło wydawać. Trzeba wziąć udział w naborze, który jest ogłaszamy w IAS. Następnie przechodzi się do kwalifikacji. Łącznie całość ma aż 4 etapy rekrutacji. Dużo? A może mało? Wszystko zależy od tego jakie służba celna wymagania stawia na początku na swoich kandydatów. Zaczyna się od weryfikacji zgłoszeń, po której jest się zapraszanym na test teoretyczny. Czy to wystarczy, by zapytać się jakie funkcjonariusz celno skarbowy zarobki ma? Nic z tych rzeczy! Po pozytywnym wyniku, przechodzi się do testów psychologicznych i fizycznych. Dopiero po niej następuje rozmowa kwalifikacyjna. Czy zatem służba celna zarobki ma negocjowane czy nie?

Ile zarabia celnik?

Jak wyglądają zarobki w służbie celnej? Jesteś ciekawy czy jest to dobry zawód, czy odpowiedzialność przekracza dopuszczalną granicę, w której opłaca się wejść do świata mundurowych? To zależy! Zanim przejdziesz do pracy właściwej, zaczynasz od służby przygotowawczej. Zastanawiasz się jakie służba celno-skarbowa zarobki tutaj proponuje? Nie są to wygórowane stawki – bo zaledwie przekraczające płace minimalne. Jednak rosną one adekwatnie do obowiązków, stażu pracy czy nawet właściwego stanowiska. Na jakie więc zarobki w służbie celnej można liczyć? Młodsi eksperci do 5000 zł brutto, natomiast starsi około 6500-7000 zł brutto. Czy w twojej opinii służba celna zarobki ma na wysokim poziomie czy spodziewałeś się nieco wyższych? Warto jednak dodać, że jak każde służby mundurowe, i celnikom przysługują różnego typu dodatki, wcześniejsze emerytury i szereg benefitów pozapłacowych, o których można się dowiedzieć podczas procesu rekrutacji.