Ile zarabia chemik?

Nie od dziś wiadomo, że absolwenci uczelni wyższych, którzy ukończyli kierunki ścisłe mają nieco lepszą sytuację na rynku pracy od ich kolegów z kierunków humanistycznych. Do takich zawodów należy między innymi chemik. Zarobki na tym stanowisku mogą być różne, ale nawet jeśli początkowo nie należą do wysokich, to z czasem chemicy mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie. Ile zarabia chemik medyczny? Ile zarabia chemik kryminalistyczny? W jakiej branży warto szukać pracy, by jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę i zdobywać satysfakcjonujące wynagrodzenie?

Chemik – zarobki i charakterystyka pracy

Choć zawód ten kojarzy się głównie z laboratoriami, białymi fartuchami i sterylnością. Oczywiście jest to stereotyp, który ma pokrycie w rzeczywistości tylko po części. Współcześnie istnieje wiele gałęzi przemysłu, w których tacy specjaliści są na wagę złota. Należy do nich chociażby farmacja, ale też rafinerie, a także chemia medyczna. Zarobki chemika w poszczególnych branżach mogą się różnić, ale trzeba też pamiętać, że wiele osób wybiera ten zawód ze względu na możliwości prowadzenia pracy badawczej i decyduje się pozostać na uczelni, jako pracownik naukowy. 

Chemia kryminalistyczna – zarobki i inne miejsca pracy

Jedną z ciekawszych odnóg jest właśnie chemia kryminalistyczna. Zarobki w tym przypadku można potraktować głównie jako dodatkowe źródło dochodu, jednakże chemicy mogą okazać się bardzo przydatni w prowadzeniu śledztw, dochodzeniu do szczegółów związanych z popełnionymi przestępstwami. Zadaniem chemika w tej sytuacji jest analiza materiału dowodowego. Co ciekawe, istnieje taki kierunek studiów jak chemia kryminalistyczna. Zarobki takiego specjalisty zwykle oscylują wokół kwoty 6300 zł brutto miesięcznie. Pracę po tym kierunku studiów można znaleźć w służbach mundurowych, w laboratoriach celnych i nie tylko. Chemik zarobki swoje może zwiększać zmieniając pracę na taką, która jest bardziej wymagająca, ale i lepiej płatna. Choć to ile zarabia chemik kryminalistyczny nie należy do najniższych kwot, to jednak zawsze warto szukać nowych możliwości. Instytuty naukowo-badawcze, laboratoria, zakłady produkcyjne, rafinerie, ale i placówki szkolne – to tylko część miejsc, w których może pracować chemik. To ile zarabia chemik kryminalistyczny niesie ze sobą też kilka innych benefitów, takich jak względnie stałe zatrudnienie, możliwość uczestniczenia w wielu przydatnych szkoleniach czy nagrody i dofinansowania do urlopu itp.

Chemia medyczna – zarobki

Wiemy już ile zarabia chemik kryminalistyczny. Nieco inaczej wygląda praca chemika medycznego. Wiele osób uważa, że to to samo co farmacja, jednak w tym przypadku chemik zajmuje się wszystkimi substancjami wykorzystywanymi w przemyśle medycznym, a nie tylko tymi, które mają za zadanie leczyć. Tu chemik zarobki może mieć również całkiem przyzwoite. Oczywiście w branży takiej jak chemia medyczna zarobki będą tym lepsze, im bardziej prestiżowe miejsce pracy. Jeśli zdecydujemy się na pracę w strefie budżetowej, to zarobki nie będą aż tak wysokie, ale zatrudnienie stabilne i z pewnymi benefitami. W dużych korporacjach możemy liczyć na wyższe zarobki, ale też praca jest bardziej wymagająca i trudniej ją dostać.

Jak widać, zarobki takiego specjalisty są uzależnione od wielu różnych czynników. Ponieważ jednak rozwój gospodarczy wiąże się z poszukiwaniem nowych rozwiązań, chemicy stali się bardziej cenieni niż dotychczas. Ich wiedza, ale i kreatywność oraz umiejętność analitycznego myślenia to ważne zalety na rynku pracy związanym z przemysłem chemicznym, rafineriami, farmacją i nie tylko. Na to ile zarabia chemik wpływa też jego doświadczenie i staż, ale i miasto, w którym pracuje. Najlepsi mogą zarabiać nawet 4500-5500 zł miesięcznie netto, co jest już całkiem przyzwoitą kwotą. Świeżo upieczeni absolwenci będą musieli zadowolić się raczej kwotami zbliżonymi do 3000-3500 zł.