Ile zarabia krawcowa? Czy nadal się opłaca?

Choć może się wydawać, że zawód krawcowej odchodzi do lamusa, rzeczywistość temu przeczy. Wszystko zależy od tego, jak spojrzymy na ten zawód. Okazuje się, że dobra szwaczka zarobki może mieć niezłe, jeśli znajdzie dobrą pracę w dużej firmie odzieżowej. Roboczogodzina krawcowej, która prowadzi własny zakład może kształtować się już zupełnie inaczej, w zależności od tego ile ma pracy. Prawda jest taka, że choć prywatnie bardzo rzadko już korzystamy z pomocy krawcowej w dopasowaniu ubrań, to jednak przemysł odzieżowy rośnie w siłę, powstaje coraz więcej autorskich marek ubrań, a przez to firm, w których na zatrudnienie może liczyć szwaczka. Ile zarabia krawcowa? Jak zostać takim fachowcem? Gdzie szukać pracy?

Szwaczka – zarobki a wykształcenie

Nie bez znaczenia jest to, jakie wykształcenie i doświadczenie ma szwaczka. Zarobki są oczywiście uzależnione od szkoły, jaką skończyła, ale też od tego ile lat już spędziła w zawodzie. Choć w wielu sytuacjach krawcowa kojarzy się z źle opłacaną pracą, to obecnie się to zmienia. Jedną z możliwości jest ukończenie szkoły zawodowej w tym kierunku. Nie jest to jednak jedyna opcja. Otóż to ile zarabia krawcowa wcale nie musi być mocno uzależnione od tego, czy ma taki zawód, czy też skończyła kurs. To dobra wiadomość dla osób, które chciałyby się przebranżowić i zdobyć nowy zawód. W tej chwili stosunkowo łatwo można znaleźć w internecie kursy szycia, które pozwolą całkiem nieźle nauczyć się tej sztuki. Jeśli natomiast dana osoba szyje z pasji i jest samoukiem, również może liczyć na niezłe zarobki. Ludzie rozczarowani ubraniami kiepskiej jakości z Azji zaczynają szukać alternatyw, za które są gotowi zapłacić więcej. To właśnie szansa na to, by roboczogodzina krawcowej znacznie wzrosła. Aby jednak pracować w jakościowej czy nawet luksusowej marce odzieżowej, trzeba lepiej znać tajniki krawiectwa, a także móc pochwalić się większym doświadczeniem.

Ile bierze krawcowa za uszycie firan?

Wciąż jednak można spotkać punkty krawieckie, w których możemy zlecić poprawki ubrań czy uszycie zasłon lub firan. Choć takich punktów jest coraz mniej, to jednak nadal okazują się one dość potrzebne. Stąd też często zadawane pytanie: ile bierze krawcowa za uszycie firan? Najczęściej kwoty te nie są wysokie i są naliczane od metra bieżącego materiału, jaki trzeba uszyć, obszyć czy obrobić lamówką. Za skracanie spodni czy sukienek kwoty te szybują już do 20-30 zł za sztukę. Wciąż jednak wiele krawcowych podejmuje się również szycia sukienek na specjalne okazje czy po prostu szycia zwykłych ubrań dla osób, które oczekują innej jakości niż ta, na jaką mogą liczyć w sklepie.

Ile zarabia krawcowa na godzinę?

Wiemy już ile bierze krawcowa za uszycie firan. Można zatem zapytać ile zarabia krawcowa miesięcznie. Najczęściej w statystykach pojawia się wynagrodzenie rzędu 3500 zł brutto miesięcznie. Trzeba jednak przyznać, że choć nie jest to wysoka pensja, to krawcowa stosunkowo łatwo może znaleźć taką pracę, a wraz z rosnącym doświadczeniem liczyć również na rosnące wynagrodzenie. Wiele też zależy od specjalizacji w jakiej działa dana krawcowa. Bardzo często też wynagrodzenie jest podawane w systemie kwota za godzinę. Zatem ile zarabia krawcowa na godzinę? W dużych szwalniach znanych firm są to najczęściej kwoty oscylujące w granicach 20 zł na godzinę. Na najlepsze wynagrodzenia z kolei mogą liczyć zdolne krawcowe prowadzące własne pracownie i szyjące suknie ślubne. W znanych punktach na termin trzeba poczekać, a to świadczy jedynie o tym, jak bardzo ten zawód staje się potrzebny. Ile zarabia krawcowa na godzinę szyjąc suknie ślubne? Z pewnością na własnej działalności są to znacznie wyższe kwoty niż na etacie. Choć jest to mniej stabilne źródło zarobku i bywa uzależnione od ilości zleceń, to jednak po uśrednieniu można przyjąć, że jest to opłacalne. Zwłaszcza w dużych miastach i w dobrych lokalizacjach, z odpowiednią reklamą.