Ile zarabia saper?
Każdy choć raz w życiu słyszał o takim zawodzie jak saper. Wiele osób wiążących swoją przyszłość z wojskiem myśli zapewne też o tym, by zostać właśnie saperem. Zarobki na tym stanowisku z pewnością mogą być kuszące, choć trudno je jednoznacznie określić. Jest to osoba, która na co dzień pracuje w wojskach inżynieryjnych, a więc przede wszystkim jest żołnierzem. Z jednej strony zawód ten może być wyjątkowo ciekawy i ekscytujący. Z drugiej strony jest oczywiście bardzo niebezpieczny i wymagający. Jak zostać saperem? Kto nadaje się do tego zawodu? I ile zarabia saper?
Saper i jego zadania
Zawód ten często bywa upraszczany, jednak wiąże się on z koniecznością posiadania dużej wiedzy, ale też doświadczenia, które należy ciągle poszerzać. Wiele osób widzi sapera jako człowieka odzianego w czarny kombinezon i kask oraz gogle, który ma przeciąć czerwony lub niebieski przewód w ciągu 10 sekund. To oczywiście bardzo efektowne, ale z prawdą ma wspólnego bardzo niewiele. Oczywiście saper zarobki ma całkiem satysfakcjonujące, ale też praca jest dość stresująca. Musi to być osoba wyjątkowo odporna psychicznie i bardzo odpowiedzialna oraz przewidująca. Co zatem dokładnie robi saper? W najbardziej ogólnym ujęciu jego zadaniem jest wysadzanie niewybuchów, a także rozminowywanie terenu. Saper rzadko jednak pracuje w pojedynkę. Zwykle do takich zadań przydzielana jest cała grupa, która ma zabezpieczyć pocisk w takiej formie, w jakiej zostanie on znaleziony, a następnie przenieść w bezpieczne miejsce i tam zniszczyć go z użyciem własnego materiału wybuchowego. Przy samym wysadzaniu jednak saper zostaje sam, choć ma oczywiście radiowy kontakt z grupą. Każdy słyszał z pewnością o podobnych akcjach przeprowadzanych co jakiś czas w Polsce, gdy podczas robót budowlanych odnajdywane są pociski z czasów II wojny światowej. Wówczas saperzy zabezpieczają teren, ewakuują mieszkańców i transportują pocisk jak najdalej, tak by móc go bezpiecznie zdetonować.

Ile zarabia saper i jak nim zostać?
Saper nie jest oddzielnym zawodem. Wiąże się on nierozerwalnie z pracą w Wojsku Polskim, więc aby móc nim zostać, trzeba najpierw dostać się do wojska. Dla większości kandydatów jest to najtrudniejszy etap, ponieważ sama rekrutacja do wojska nie należy łatwych. Trzeba spełnić szereg wymagań, ale też wykazać się doskonałym zdrowiem i kondycją fizyczną. Jednym z etapów jest właśnie test sprawnościowy. Kiedy już przejdziemy rekrutację i staniemy się pełnoprawnymi żołnierzami, możemy zacząć ubiegać się o awans i pracę sapera. Nie każdy jednak ostatecznie nim zostanie. Tu również odbywa się kolejna rekrutacja podzielona na etapy. Znaczną część obejmuje stosowne szkolenie, które wyposaża kandydata w niezbędną do wykonywania tej pracy wiedzę. Poza takimi naturalnymi cechami jak refleks czy opanowanie, saper powinien też mieć sporą wiedzę techniczną i znać specyfikę poszczególnych ładunków oraz tego, jakie mogą nieść zagrożenie. Zaliczenie egzaminów otwiera drogę do wykonywania zawodu sapera. Warto wspomnieć, że saperem wcale nie musi być wyłącznie mężczyzna. Nierzadko jest to zawód wykonywany przez kobiety pracujące w wojsku.
Saper – zarobki
Podobnie jak w przypadku innych służb mundurowych, także uposażenie wojskowych jest uzależnione od stażu, doświadczenia, a przede wszystkim stopnia. Podstawą do wynagrodzenia jest uposażenie zasadnicze. Jest to kwota bazowa przypisana do poszczególnych stopni, ale nie stanowi jedynego elementu wynagrodzenia. W zależności od stażu, pracy, jaką wykonuje dana osoba i jakie ma uprawnienia, przyznawane są też dodatki. I to one wpływają na to, ile zarabia saper. Dodatki można otrzymać za wysługę lat, przewidziane są też dodatki motywacyjne, funkcyjne i inne. Żołnierz będący saperem może liczyć na dodatek sięgający do 900 zł. To, wraz z kwotą bazową może dać wynagrodzenie od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, a więc całkiem przyzwoitą kwotę.