Praca w zakładzie pogrzebowym – zarobki

Podobnie jak sama śmierć, również i praca osób, którzy odprawiają nas na tamten świat owiana jest wieloma mitami i mgiełką tajemniczości. Tymczasem osoby pracujące w tej branży podchodzą do swojej pracy zwyczajnie i otrzymują za nie zwyczajne wynagrodzenie. Jak wygląda praca w domu pogrzebowym? Na jakie zarobki można tam liczyć? Kto może znaleźć zatrudnienie właśnie w takim miejscu i czy jest to praca tylko dla osób o mocnych nerwach?

Praca w zakładzie pogrzebowym – forum i opinie

Na początek warto odczarować mit pracy zakładzie pogrzebowym. Oczywiście dla niektórych wrażliwych osób może to być zbyt obciążające – taki codzienny kontakt ze zmarłymi, jednak istnieje wiele osób, które patrzą na tę pracę inaczej. Wiedzą, że do zmarłych trzeba podejść z szacunkiem, ponieważ byli oni czyimiś żonami lub mężami, ojcami lub matkami. Dlatego też, choć o pracy w zakładzie pogrzebowym fora i grupy tematyczne przekazują mnóstwo informacji, część z nich warto z góry traktować z dużą dozą nieufności. Oczywiście praca w domu pogrzebowym nie jest łatwa, ale ma sporo zalet i stanowi idealne rozwiązanie dla osób o pewnych cechach charakteru i umiejętnościach. 

Praca – zakład pogrzebowy

Jakie obowiązki muszą wziąć na siebie osoby, które podejmują pracę w domu pogrzebowym? Jest to szereg różnych stanowisk – od kierowcy – żałobnika, poprzez grabarza, osoby kopiące groby, zajmujące się transportem ciał, ale też ubieraniem ich i malowaniem. Dalej mamy także pracowników administracyjnych, a nawet florystów czy tanatokosmetyczki, których zadaniem jest malowanie zwłok. Zarobki na każdym z tych stanowisk różnią się między sobą, ale najczęściej oscylują w przedziale od 2600 do 3600 zł netto miesięcznie. Również pod tym względem dużo o pracy w zakładzie pogrzebowym forum czy grupy mogą nam podpowiedzieć. Zdecydowanie najwięcej jednak zarabia sam właściciel domu pogrzebowego oraz pracownicy prosektorium, gdyż to właśnie ich praca bywa najbardziej obciążająca psychicznie, a jednocześnie wymaga rozległej wiedzy głównie z zakresu biologii i anatomii. Dlatego też, choć praca w zakładzie pogrzebowym zarobki może przynosić niezłe, to jednak jest dość wymagająca, szczególnie dla niektórych pracowników. 

Praca zakład pogrzebowy – nie dla każdego

Do zalet należą z pewnością wygodne godziny pracy. Część pracowników obsługujących pogrzeby musi zarezerwować czas w godzinach między 10 a 15, bo właśnie wtedy najczęściej odbywają się ceremonie. Na elastyczny czas pracy mogą też zwykle liczyć inni pracownicy, choć to zależy od konkretnego zakładu. Aby jednak móc otrzymać pracę w domu pogrzebowym, trzeba wykazać się silną psychiką, a jednocześnie dużą dozą empatii i cierpliwości dla rodzin zmarłych, które przechodzą przez bardzo trudny okres. Taka osoba musi zadbać o ich komfort na ile to możliwe bez sprawiania wrażenia, że ich tragedia to okazja na zarobek dla zakładu pogrzebowego. Osoby pracujące bezpośrednio z ciałami, muszą też mieć świadomość co dzieje się ze zwłokami, jak wygląda ludzka biologia po śmierci.

Zatem na jakie wynagrodzenie można liczyć pracując w takim miejscu? Część specjalistów może oczekiwać całkiem sporych kwot. Jednym z takich zajęć jest malowanie zwłok. Zarobki tanatokosmetologa mogą sięgać nawet do 10 000 zł miesięcznie netto, zwłaszcza jeśli dodatkowo jest balsamistą i ma za zadanie przygotować zwłoki do otwartej trumny, a więc np. zrekonstruować ciało zmarłego po wypadku. Godzina pracy takiego fachowca wyceniana jest na około 100-200 zł. Im więcej pracy przy danym zmarłym, tym więcej zarobi tanatokosmetolog czy balsamista. Nie tylko za malowanie zwłok zarobki są niezłe. Osoby pracujące przy kopaniu grobów również mają mnóstwo okazji do dodatkowego dorobienia do budżetu. Praca w zakładzie pogrzebowym zarobki przeciętnie ma na poziomie 2600-3600 zł netto miesięcznie. Wiele jednak zależy od stanowiska, a nawet miasta w jakim znajduje się dany zakład pogrzebowy.