Ile zarabia europoseł?

Płaca polityków zawsze generuje wiele kontrowersji. Wiele osób zastanawia się ile zarabia europoseł i na jakich zasadach jest obliczana jego dzienna dieta oraz jakie są koszty utrzymanie gabinetu. Zanim jednak poznamy odpowiedzi na te pytania, warto sobie zadać nieco inne. Czy obowiązki i odpowiedzialność jaka ciąży na tym zawodzie nie powoduje, że pensja powinna być relatywnie wysoka? Czy europoseł powinien zarabiać więcej niż poseł na Sejm RP? Sprawdźmy jak to wygląda w praktyce!

Co robi europoseł?

Europoseł to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które polega na reprezentacji interesów naszego kraju w Parlamencie Europejskim. W jej skład wchodzi 705 reprezentantów z 27 państw należących do Unii Europejskiej. Kadencja takiego polityka trwa aż 5 lat! Praca europosła to nie tylko posiedzenia planetarne w każdym roku (po jednym na miesiąc), ale liczne spotkania z innymi politykami oraz w swoim kraju. To oznacza, że poza głównymi posiedzeniami, są jeszcze te dodatkowe, dyżury, wizytacje i mnóstwo podróży po Europie, a czasem nawet po całym świecie. Stąd też zarobki europosła nie należą do najmniejszych. Warto też podkreślić, że taki polityk po zakończeniu swojej kadencji może liczyć na satysfakcjonującą odprawę, a także emeryturę, która również do najmniejszych nie należy!

Jak zostać europosłem?

Zarobki to z pewnością mocny wabik, aby samemu rozpocząć karierę polityczną. Jednakże, aby zostać europejskim politykiem wymagana jest bardzo ciężka praca. W teorii Parlament Europejski nie wymaga co prawda wyższego wykształcenia czy nawet doświadczenia, jednak nie od nich zależy czy dany kandydat zostanie europosłem. Jak zatem wygląda droga do kariery? Z jednej strony może to być szczęście, z drugiej ciężka praca, ponieważ europosła wybierają… mieszkańcy Polski. Podczas wyborów, które odbywają się co 5 lat. Najczęściej do Parlamentu Europejskiego trafiają posłowie na Sejm RP i osoby, które mogą się pochwalić praktyką w polityce, znanym nazwiskiem i zaufaniem swoich wyborców. Rzadko zdarza się, że europosłem zostaje osoba kompletnie nieznana szerszemu gronu wyborców. Dobra kampania to też element, który składa się na większy sukces. Wiele osób inwestuje w nie setki tysięcy złotych, mając świadomość, że zarobki europosła pozwolą szybko odzyskać zainwestowane pieniądze.

Ile zarabia europoseł 2022?

Jeżeli zastanawiasz się ile zarabia europoseł to koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi zmiennymi, które mają wpływ na finalne wynagrodzenie takiej osoby. Zarobki europosła to nie tylko podstawa, ale i liczne dodatki, które podnoszą jakość i komfort życia. 

  • Pensja podstawowa to około 9000 EUR przed opodatkowaniem (czyli ponad 40 000 złotych miesięcznie). Jak wiadomo, ta stawka rośnie z każdym rokiem, ponieważ przyjęło się, że pensja europosła to 38,5% wynagrodzenia podstawowego, jakie otrzymuje sędzia Trybunały Sprawiedliwości UE. To jednak nie wszystko! Zastanawiasz się ile zarabia europoseł 2022? Sprawdź wysokość dodatków!
  • Dieta – to kolejna składowa, która wpływa na zarobki europosła. Są to tak zwane koszty, które są ponoszone podczas wykonywania obowiązków. Między innymi – prowadzenie biura poselskiego (wynajem lokalu, opłacenie asystenta), rachunki za telefon czy usługi kurierskie czy wszelkie koszty zakupu sprzętu IT. W 2021 roku dieta wynosiła maksymalnie 4500 EUR miesięcznie.
  • Zwrot kosztów podróży – bilety lotnicze, kolej czy zwrot za kilometrówkę w przypadku korzystania z prywatnego samochodu. 
  • Zwrot kosztów noclegowych czy dieta ryczałtowa.

Jeżeli wciąż się zastanawiasz ile zarabia europoseł 2022, jedyna właściwa odpowiedź to bardzo dużo. Już sama miesięczna podstawa to horrendalnie wysoka stawka, którą ludzie potrafią zarabiać w okrągły rok! Wysokość dodatków – diety, utrzymania biura poselskiego czy kosztów podróży to również porządne pieniądze. Jednak trzeba pamiętać, że odpowiedzialność europosła jest wysoka, a co za tym idzie, zarobki powinny iść w parze.