Ile zarabia pracownik zoo?
Kochasz zwierzęta i marzysz o pracy w ogrodzie zoologicznym? Czy jest to wymagające zadanie i potrzebujesz do tego odpowiedniego wykształcenia? Jak wygląda codzienność na tym stanowisku i, co ważne, ile zarabia pracownik zoo? Sprawdź naszą krótką analizę i przekonaj się, czy to Twój wymarzony zawód!
Co robi pracownik zoo?
Wiele osób się zastanawia na czym dokładniej polega praca w zoo opiekun zwierząt. Dla niektórych jest to proste zajęcie polegające na doglądaniu podopiecznych, jednak prawda wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć jasno, że gdy chodzi o pracę w zoo zarobki nie należą ani do niskich, ani do wysokich, a trzeba czasami sobie ubrudzić ręce lub zostać po godzinach. Pracownicy najczęściej zaczynają swój dzień w godzinach porannych – 5:00, nawet 6:00, aż do zamknięcia placówki. Naturalnie są tworzone grafiki i dyżury, aby praca mieściła się w granicach 8 do 12 godzin. W zoo przestrzegany jest kodeks pracy, a ludzie mogą liczyć zarówno na umowę zlecenie, jak i umowę o pracę.
Praca w zoo, opiekun zwierząt musi wykazywać się dużą sprawnością fizyczną. Jego zajęcia poza doglądaniem podopiecznych, polega także na sprzątaniu klatek, żywieniu i utrzymywaniu bezpieczeństwa na terenie. Taka osoba musi sprawdzać stan ogrodzeń, aby uniknąć niebezpieczeństwa, a także zwracać uwagę spacerującym ludziom, jeżeli widzi naruszenia. Jeżeli zastanawiasz się ile zarabia opiekun zwierząt w zoo, tutaj stawki są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od charakteru pracy czy nawet samego stanowiska, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić ile ogólnie zarabia przeciętny pracownik zoo. Wpływa na to wiele czynników.

Jak zostać pracownikiem w zoo?
Jeżeli zachęca cię praca w zoo zarobki to czas najwyższy sprawdzić, jakie należy mieć kwalifikacje i umiejętności, aby móc złożyć swoje CV i liczyć na pozytywną decyzję. W zoo przyjmowane są różne osoby na wiele stanowisk. Od tych podstawowych – czyli żywienia zwierząt i utrzymywania porządków, aż po opiekę (w tym weterynaryjną) i sprawy administracyjne. Praca w zoo opiekun zwierząt nie wymaga specjalnego dyplomu – wymaga się od kandydata minimum średniego wykształcenia i ogólnej inteligencji, a także odporności na stres, rozwagi i co najważniejsze – odpowiedzialności. Opieka nad samymi zwierzętami nie jest trudnym zajęciem, ponieważ w zoo obowiązują normy i każdy pracownik otrzymuje gotowe wskazówki, do których musi się przystosować. Naturalnie wymagające stanowiska – jak te administracyjne czy weterynaryjne będą wymagać odpowiedniego wykształcenia czy praktyki zawodowej. Jednak najwięcej można odkryć przy zapoznaniu się z dokładnymi wymaganiami na ogłoszeniu o pracę. Czy praca w zoo zarobki ma relatywnie wysokie, czy może jest to praca dla samej idei i “z powołania”?
Ile zarabia opiekun zwierząt w zoo?
Zastanawiasz się ile zarabia pracownik w zoo? Stawki mogą się różnić w zależności od ogrodu zoologicznego, jego wielkości, gatunków zwierząt, z którymi będzie się pracować i doświadczenia. Podstawowa płaca na tym stanowisku będzie opiewać na stawki minimalne, które zmieniają się co roku, ale są to widełki rzędu 3000-3200 zł brutto. Naturalnie większe zoo (np. w Warszawie czy Poznaniu) proponuje wyższe stawki niż placówki na prowincji. Podbić je można doświadczeniem w zawodzie, dodatkowymi umiejętnościami. Wówczas można liczyć nawet na 4000 zł brutto przy umowie o pracę. Wszelkie dyżury czy praca w weekendy pozwala otrzymać dodatki. Warto też zauważyć, że pracownicy mogą liczyć na bonusy – karty multisportu, zniżki dla rodziny na wejście do zoo czy dopłaty do kursów umiejętności miękkich (np. radzenia sobie ze stresem). Takie dodatkowe benefity podnoszą wartość płacy w tym miejscu. Tym samym ciężko jest jednoznacznie powiedzieć ile zarabia opiekun zwierząt w zoo. Czy wysoka pensja ma tu jednak znaczenie, jeżeli przez cały dzień można słuchać śpiewu ptaków i karmić piękne lwy?