Ile zarabia kominiarz?

Każdy, kto obecnie zastanawia się nad tym, czy warto zostać kominiarzem powinien przestać myśleć, a zacząć działać! To doskonały czas na wdrożenie się w ten zawód, gdyż dobrych fachowców z tytułem czeladnika jest niewielu. To z kolei powoduje, że niemal każdy kominiarz zarobki będzie miał naprawdę atrakcyjne. Choć może się wydawać, że to trudny i wymagający zawód, to wbrew pozorom, może on się okazać doskonałym wyborem dla wielu osób. Ile zarabia kominiarz? Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, żeby móc rozpocząć pracę w tej branży?

Kominiarz – zarobki i wymagania

Jakie wymagania stawiane są przed kandydatem na stanowisko kominiarza? Oczywiście kluczowe jest odpowiednie wykształcenie. Na początek – nauka. Dla młodych osób szukających obecnie swojej ścieżki zawodowej najlepszym rozwiązaniem będzie nauka w szkole zawodowej o profilu kominiarskim. To idealny sposób na to, by w ciągu trzech lat zdobyć najważniejszą wiedzę związaną z tym zawodem, a jednocześnie odbywać praktyki. Dzięki temu stosunkowo łatwo możemy dowiedzieć się wszystkiego, co jest niezbędne, by zyskać zawód kominiarza. Natychmiast po ukończeniu szkoły możemy już pracować jako kominiarz, jednak ważny będzie jeszcze jeden etap – zdobycie tytułu czeladnika. Żeby móc przystąpić do egzaminu czeladniczego należy przepracować w zawodzie co najmniej 3 lata. Wówczas taka osoba może wystąpić do Izby Rzemieślniczej o przystąpienie do takiego egzaminu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dopiero wtedy kominiarz zarobki może mieć znacznie większe niż pracując u kogoś. Zyskuje on bowiem wszelkie uprawnienia do samodzielnego prowadzenia działalności jako kominiarz.

Ile zarabia kominiarz i czy warto jeszcze nim zostać?

Oczywiście kwestia zarobków zawsze jest ważna. Każdy chce wiedzieć, czy warto poświęcać czas na naukę danego zawodu i czy ostatecznie to się opłaci. W przypadku zawodu kominiarza – jak najbardziej. Okazuje się, że zdobycie tego zawodu nie jest szczególnie trudne. Co więcej – wykształcenie w innym kierunku wcale nie wyklucza możliwości przebranżowienia się i zdobycia takich uprawnień w późniejszym czasie. Dla chcącego nic trudnego! Zatem ile zarabia kominiarz? Czy pensja kominiarza na etacie pozwoli mu na prowadzenie wygodnego życia? Wiele zależy od stażu kandydata do pracy, ale też jego doświadczenia i umiejętności. Najczęściej w dużych miastach można liczyć na wynagrodzenie w granicach 3500-4500 zł netto miesięcznie. W mniejszych pensja jest częściej zbliżona do najniższej krajowej, ale zawsze wynagrodzenie rośnie wraz z doświadczeniem kominiarza. Choć zarobki te nie należą do szczególnie wysokich, to jednak nie są też najniższe i łatwo w tym zawodzie o perspektywy na wyższe wynagrodzenia. Dla ambitnych osób zawsze zostaje możliwość założenia własnej działalności. Wtedy ich zarobki są uzależnione właściwie tylko od ich mocy przerobowych i tego, ile zleceń w ciągu miesiąca są w stanie przyjąć. Oczywiście istnieje też możliwość zatrudniania innych kominiarzy i rozwijania swojej działalności – tu nie ma właściwie żadnych ograniczeń.

Umiejętności kominiarza

To, ile zarabia kominiarz jest też uzależnione od jego umiejętności nie do końca związanych z twardą wiedzą wyniesioną ze szkoły czy kursów i praktyk. Przydaje się też dobre zdrowie i sprawność fizyczna, ponieważ praca ta bardzo często wiąże się z wchodzeniem na duże wysokości i w ogóle z trudnymi warunkami. Kominiarz prowadzący własną działalność powinien też posiadać choć podstawową wiedzę z zakresu reklamy, umiejętności rozmawiania z klientami, ale też z właściwej, adekwatnej wyceny swoich usług oraz podstaw prowadzenia firmy. Wiele rzeczy można zlecić innym fachowcom, ale im więcej potrafimy zrobić sami, szczególnie na początku, tym więcej pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. Umiejętność zdobywania klientów jest cenna nie tylko w przypadku kominiarzy, ale też właściwie wszystkich innych zawodów wykonywanych samodzielnie i na własną rękę.