Ile zarabia mediator i jak nim zostać?

Kiedy w konflikcie pojawia się choć cień szansy na porozumienie, przydatny okazuje się mediator. Kto to? Jakie ma zadania i ile może zarabiać? Gdzie na zatrudnienie może liczyć właśnie mediator sądowy? Wymagania stawiane przed kandydatami do tej pracy pozwalają określić, czy nadajemy się do tej pracy jeszcze zanim się jej podejmiemy. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego zawodu znajdziesz w tym artykule.

Mediator – kto to?

Kim właściwie jest mediator sądowy? Jak zostać takim specjalistą i czy się opłaca? To ważne pytania, które zadaje sobie wiele osób rozważających wybór właśnie takiej ścieżki kariery. Nic dziwnego – współcześni młodzi ludzie mają większą świadomość swoich wyborów i tego, jak wpłyną one na ich przyszłe życie. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że praca mediatora rzadko ma charakter etatowy. Jest to wolny zawód, który można potraktować jako dodatkowe zajęcie lub też zająć się tym na stałe. A zatem: mediator – kto to? Jest to osoba wspierająca strony konfliktu w spokojnym przedstawieniu swoich racji, wysłuchaniu ich i odnalezieniu wspólnej płaszczyzny porozumienia. Nie jest on sędzią ani arbitrem, jego zadaniem nie jest ustalenie kto ma rację. Ma on pomóc w wypracowaniu takiego rozwiązania, które okaże się satysfakcjonujące dla wszystkich stron konfliktu. Choć mediator może pomóc na każdym etapie sporu, to zwykle trafiamy do niego wówczas, gdy strony nie są już w stanie porozumieć się inaczej. Gdy konflikt trafia do sądu, potrzebny jest wówczas mediator sądowy. Wymagania stawiane osobom chcącym wykonywać ten zawód są w dużej mierze związane z ich wiedzą z zakresu prawa, ale i psychologii. Dobry mediator ułatwi znalezienie konsensusu jeszcze przed wszczęciem procesu sądowego. Ma to duże znaczenie na przykład w przypadku spraw rozwodowych, ale nie tylko tych. Wiele osób zastanawia się ile zarabia mediator i jak zostac mediatorem. To ciekawa, choć dość wymagająca praca i już z samego opisu stanowiska wynika, że nie każdy będzie nadawał się do jej wykonywania.

Jak zostać mediatorem?

To jakie są zarobki na tym stanowisku nie jest jedyną kwestią, która interesuje kandydatów. Padają też pytania o to, kto może być mediatorem, jakie ma praca jako mediator sądowy wymagania? Przede wszystkim musi to być osoba, która ukończyła 26 rok życia, posiada pełnię praw publicznych i mająca zdolność do czynności prawnych. Co ważne, sędzia nie może być mediatorem, chyba że jest w stanie spoczynku. Odpowiadając na pytanie o to, kto może być mediatorem nie należy zapominać o konieczności ukończenia studiów wyższych z takich kierunków jak pedagogika, socjologia, resocjalizacja lub pokrewnych. Trzeba pamiętać, że konflikt to zawsze bardzo delikatna sprawa, w której potrzebna jest wiedza psychologiczna, jaką powinien wykazać się mediator sądowy. Jak zostać takim specjalistą? Poza szkołą wyższą warto ukończyć także dodatkowe kursy i szkoły podyplomowe, które zwiększą wiedzę kandydata w tym zakresie. To jak zostac mediatorem jest uzależnione również od naszej wiedzy dotyczącej prawa. W niektórych przypadkach musi być ona udokumentowana.

Wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych i innych

Wiemy już kto może być mediatorem. Mając wiedzę o tym, jakie wymagania stawia zawód mediatora sądowego, jak zostać takim specjalistą i czego spodziewać się w jego pracy łatwiej ocenić czy zarobki są adekwatne. Zatem ile zarabia mediator? Ponieważ nie jest to zajęcie etatowe, trudno stwierdzić jednoznacznie. Najczęściej jedno spotkanie z mediatorem to około 60 zł za godzinę. Jednakże wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych to nieco inny koszt, określany jako 1% od kwoty, o jaką toczy się dana sprawa. Wiemy też, że kwota ta nie może przekraczać 2000 zł. Zatem to, ile zarabia mediator jest uzależnione od tego, na jakie sprawy trafi. Jak widać, wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych nie należy do najniższych, zwłaszcza jeśli prowadzi w ciągu miesiąca kilka takich spraw.