Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego?
Odpowiedzialność, zdolność do szybkiego i logicznego myślenia, umiejętność pracy pod wpływem dużego stresu. To kilka cech charakteru, których nie uczą w żadnej szkole, a które są wymagane u kontrolerów ruchu lotniczego. To wyjątkowo trudna praca. Od tego, czy będzie wykonywana prawidłowo i sumiennie zależy ostatecznie ludzkie życie. Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego? Jak zdobyć odpowiednie kompetencje i pracę w tym zawodzie? Na jakie może liczyć Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zarobki?
Kim są kontrolerzy ruchu lotniczego?
Większość osób wie mniej więcej z czym wiąże się ta praca. Kontrolerzy ruchu lotniczego kojarzą nam się na ogół z osobami, które siedzą w wieży na lotnisku i pilnują tego, by samoloty bezpiecznie startowały i lądowały. To bardzo duże uproszczenie, ale w gruncie rzeczy właśnie na tym polega ta praca. Trzeba jednak mieć świadomość, że kontroler musi być informowany przez pilotów samolotów o wszystkich czynnościach, jakie mają miejsce w czasie lotu. Choć to pilot steruje samolotem, to zezwolenia czy instrukcje dotyczące wysokości, prędkości czy zmiany kierunku lotu wydaje właśnie kontroler ruchu lotniczego. Zarobki na tym stanowisku, jak można się domyślić wcale nie należą do najniższych. Co ciekawe, choć to ile zarabia kontroler lotów zależy od różnych czynników ma niewiele wspólnego z liczbą przepracowanych godzin. Otóż dyżur kontrolera lotów trwa nie więcej niż 7,5 godziny. Co dwie godziny pracy na stanowisku kontroler musi skorzystać z godzinnej przerwy. Chodzi o to, by zawsze był wypoczęty i w pełni zregenerowany, zdolny dalej wykonywać swoją odpowiedzialną pracę.
Technik lotniskowych służb operacyjnych – zarobki i wykształcenie
W Polsce działa tylko jeden cywilny obiekt służący do kształcenia przyszłych techników lotniskowych służb operacyjnych. Zarobki na tym stanowisku są jednak kuszące i jest wielu chętnych, dlatego czasem trzeba się wykazać szczególnymi predyspozycjami, by wyprzedzić konkurentów. Należy zgłosić się do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zarobki z tej pracy możemy mieć w perspektywie tylko jeśli mamy przynajmniej średnie wykształcenie, biegle znamy nie tylko język polski, ale też język angielski oraz posiadamy doskonałą dykcję. Nie mniej ważna jest też pełnia zdrowia. To wszystko jest ważne dla prawidłowego wykonywania obowiązków kontrolera ruchu lotniczego. Zarobki na początku są mniejsze niż u doświadczonych pracowników, ale z czasem mogą wzrastać. Kandydaci muszą przejść testy predyspozycyjne, a także zaliczyć kilka wymaganych kursów oraz zdać odpowiednie egzaminy. Wielu kandydatów zniechęca się słysząc, że cały proces rekrutacji oraz przygotowania do tego zawodu zajmuje około dwóch lat. Jednak najczęściej to ile zarabia kontroler lotów stanowi dobrą motywację.
Jakie zapewnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zarobki?
Wiele oczywiście zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale najczęściej technik lotniskowych służb operacyjnych zarobki ma przyzwoite. Spore znaczenie ma to, czy dana osoba pracuje na dużym lotnisku, czy może jest zatrudniona w mniejszej miejscowości. Na to ile zarabia kontroler ruchu lotniczego składają się również dodatki – stażowy, operacyjny, za pracę w nocy, a także za pracę w dni świąteczne oraz za pełnienie określonych funkcji. Z tego powodu kontroler ruchu lotniczego zarobki na dużym i ruchliwym lotnisku może mieć rzędu nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Okres pandemii jednakże nie pozostał bez wpływu również i na tę branżę. Ze względu na mocno zmniejszony ruch lotniczy pensje wielu pracowników lotnisk mocno spadły. Dotyczy to także kontrolerów. Zatem jak to wygląda obecnie? Ile zarabia kontroler lotów w popandemicznym świecie? Najgorzej wynagradzani technicy zarabiają około 6000 zł miesięcznie. Nie jest to może niska pensja, ale trzeba pamiętać o tym, jak bardzo wymagającą i odpowiedzialną pracę wykonuje taka osoba.