Ile zarabia operator maszyn CNC?

Coraz więcej zadań za człowieka wykonują maszyny sterowane komputerowo. Jednakże trudno oczekiwać, że to komputer czy inne urządzenie wykona wszystko za dobrze wykwalifikowanego pracownika. Tak jest w przypadku obrabiarki CNC. Zarobki osoby, która wie jak nimi operować mogą zaskakiwać i nie należą wcale do niskich. Choć operator CNC wymagania do spełnienia ma niezbyt liczne, to wiążą się one z pewnymi określonymi umiejętnościami. Z tego powodu przedstawiciele tego zawodu mogą obecnie przebierać w ofertach pracy w Polsce i za granicą. Ile zarabia operator CNC i jak nim zostać?

Operator obrabiarek skrawających – zarobki i praca

Różnego rodzaju elektronarzędzia takie jak frezarki czy tokarki, zwłaszcza takie, które przeznaczone są do użytku przemysłowego, a nie warsztatowego czy amatorskiego wymagają doświadczonego operatora CNC. Wymagania na to stanowisko niezależnie od specyfiki danego urządzenia są podobne. Dokładność, precyzja, zaangażowanie oraz umiejętność czytania rysunków technicznych – to podstawowe kompetencje, które powinien posiadać kandydat na operatora obrabiarek skrawających. Zarobki na tych stanowiskach są jednak na tyle atrakcyjne, że przyciągają sporo osób. Najczęściej operator obrabiarek skrawających zarobki najlepsze ma w dużych firmach produkcyjnych. To od niego w dużej mierze zależy, czy produkcja danego przedmiotu przebiegnie sprawnie, a efekt końcowy będzie odpowiadał oczekiwaniom.

Operator CNC – wymagania pracodawców

Operator obrabiarek skrawających zarobki może mieć godne pozazdroszczenia, ale musi liczyć się z tym, że jego praca nie będzie polegać wyłącznie na kontrolowaniu działania maszyny. Na początek niezbędny będzie kurs zawodowy. Najczęściej można się na niego zapisać za odpowiednią opłatą i tym samym zdobyć nowy zawód poszerzając wiedzę praktyczną i teoretyczną w tym zakresie. Zwykle taki kurs trwa od 30 do 50 godzin, jednak wymaga od kandydatów podstawowej wiedzy technicznej. Po ukończeniu kursu otrzymujemy certyfikat uprawniający do obsługi obrabiarki CNC. Zarobki już po takim szkoleniu mogą być naprawdę niezłe.

Zarobki operatora CNC a dzień pracy

Jakie zadania zwykle czekają na takiego operatora w ciągu dnia pracy? Oczywiście wiele zależy od konkretnego stanowiska i charakteru zakładu. Jednakże do obowiązków, od których ma uzależnione operator obrabiarki CNC zarobki należy obsługa maszyn sterowanych komputerowo, programowanie ich, ustalaniem parametrów i korygowaniem oraz nadzorowaniem pracy maszyn. To ile zarabia operator CNC zależy również od tego, czy będzie wstanie przezbrajać maszynę i wymieniać jej narzędzia służące do obróbki, ale też samodzielnie naprawić ewentualne usterki czy przeprowadzić proces gięcia metali z pomocą specjalnej prasy krawędziowej. To tylko część z najważniejszych obowiązków operatora CNC. Jak to zwykle bywa, zarobki operatora CNC będą więc uzależnione od szeregu rozmaitych czynników, nie zawsze związanych z jego kompetencjami.

Ile zarabia operator CNC za granicą, a ile w Polsce?

Nietrudno domyślić się, że to, jakie ma zarobki operator CNC w Polsce nieco różni się od tego, ile zarabia operator CNC za granicą. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że to praca, w której brakuje wyspecjalizowanych osób, dlatego stosunkowo łatwo o stabilne zatrudnienie. Dla wielu pracowników to bardzo ważna zaleta. Zatem ile zarabia operator CNC w Polsce? Mediana wynosi 3500 zł netto miesięcznie. Zdarza się jednak, że zarobki operatora CNC są wyższe i zbliżone raczej do 4000 zł netto miesięcznie, a czasem nawet przekraczające ten próg. Dla porównania – ile zarabia operator CNC za granicą? Z ogólnodostępnych danych statystycznych można dowiedzieć się, że średnie wynagrodzenie na tym stanowisku przekracza kwotę 2000 euro miesięcznie. Widać zatem, że wielu profesjonalistów kusi się jednak na wyższy zarobek, choć ten wiąże się z wyjazdem za granicę. Czasem to także okazja do zebrania ważnego doświadczenia.