Ile zarabia technik hotelarstwa?

Polska staje się coraz bardziej popularnym wakacyjnym kierunkiem dla mieszkańców wielu innych krajów. Nic dziwnego – mamy i góry, i morze, a i pojezierz na terenie naszego kraju nie brakuje. Mamy też coraz lepszą bazę hotelową, która wymaga zatrudniania dobrze wyszkolonych pracowników. Na jakie może liczyć technik hotelarstwa zarobki, a ile zarabia manager hotelu? Co można robić po hotelarstwie tak dokładniej i czy warto rozważyć ten kierunek w kontekście swojej przyszłej kariery zawodowej?

Ile zarabia technik hotelarstwa?

Tak naprawdę w branży hotelarskiej wykształcenie nie zawsze ma aż tak duże znaczenie. Oczywiście pracodawca zawsze woli kogoś, kto może się pochwalić dokumentem potwierdzającym pewne umiejętności, ale do pracy na najniższych stanowiskach często wystarczy choć minimalne doświadczenie lub tzw. kompetencje miękkie. Dlatego też nawet technik hotelarstwa zarobki może mieć całkiem przyzwoite ponieważ to pierwszy poziom edukacji, jaki wyposaża daną osobę w ogólną wiedzę o funkcjonowaniu takich obiektów. Można zatem powiedzieć, że to ile zarabia technik hotelarstwa będzie nieco różniło się od tych osób, które takiego wykształcenia nie posiadają. Co więcej, osoba z takim wykształceniem może już liczyć na to, że w krótkim czasie obejmie bardziej odpowiedzialne stanowisko, a co za tym idzie, zdobędzie również wyższe wynagrodzenie. Dlatego też trudno jest jednoznacznie stwierdzić jakie ma technik hotelarstwa zarobki. Najczęściej jednak są to kwoty powyżej najniższego krajowego wynagrodzenia.

Kierownik recepcji – zarobki

Mamy już świadomość ile zarabia technik hotelarstwa. Wbrew pozorom, dobrze funkcjonujący hotel wymaga zaangażowania wielu osób na różnych stanowiskach. Jednym z nich jest kierownik recepcji. Zarobki na tym stanowisku dość często przewyższają to ile zarabia pokojówka czy kelnerzy z hotelowej restauracji. Odpowiedzialność na tym stanowisku jest jednak niemała. Osoba, która je piastuje odpowiada za to, by recepcja sprawnie przywitała gości hotelowych i dopełniła wszelkich formalności. Recepcjonista często musi być zorientowany także w planie miasta, jego atrakcjach i najważniejszych punktach, ale też powinien znać kilka języków, a przynajmniej angielski. Z tych powodów, kierownik recepcji zarobki może mieć już całkiem przyzwoite. 

Ile zarabia manager hotelu?

To kolejne ważne i odpowiedzialne stanowisko. Wiele osób zastanawia się ile zarabia maganer hotelu. Otóż zarobki na tym stanowisku nie są wcale takie niskie, dlatego warto dążyć do osiągnięcia właśnie tego etapu w swojej karierze. Okazuje się, że nawet najgorzej opłacani managerowie zarabiają około 4300 zł brutto miesięcznie. Mediana na tym stanowisku wynosi z kolei około 5700 zł brutto, a najlepiej wynagradzani managerowie w dużych hotelach mogą zarabiać nawet 7500 zł brutto. Jak widać, jest to ciekawa odpowiedź na pytanie o to, co można robić po hotelarstwie.

Dyrektor hotelu – zarobki na tym i innych stanowiskach

Im wyższe stanowisko, tym wyższe zarobki. Również w hotelarstwie sprawdza się ta zasada, dlatego też to ile zarabia dyrektor hotelu nikogo nie dziwi. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 9400 zł brutto, ale najlepiej wynagradzani mogą liczyć nawet na 14000 zł brutto miesięcznie. Jak widać, dyrektor hotelu zarobki ma znacznie wyższe od tego, ile zarabia pokojówka, ale też ich obowiązki prezentują się zgoła odmiennie. Na to ile zarabia dyrektor hotelu składa się duża liczba obowiązków, zwiększona liczba godzin pracy, ale też duża odpowiedzialność za cały biznes. To ile zarabia pokojówka z kolei też nie musi być niską kwotą, jeśli np. szukamy pracy sezonowej za granicą. Tych kilka zawodów to nie jedyne pomysły na to, co można robić po hotelarstwie. Oczywiście to, jakie ma dyrektor hotelu zarobki zachęca, ale można nieźle zarabiać i spełniać się też na innych stanowiskach. Branża ta wciąż rozwija się w Polsce i to dobry moment, by do niej wejść.