Ile zarabia organista?

Osoby, które planują ślub kościelny często zastanawiają się ile zarabia organista. Nic dziwnego. Ostatecznie jeśli chcemy, aby zadbał on o oprawę muzyczną naszej uroczystości, musimy mu osobno zapłacić. Kwota, którą dajemy księdzu za odprawienie mszy bowiem najczęściej nie obejmuje usługi organisty. Oczywiście śluby to nie jedyne okazje, na których może on zarobić. Stała współpraca z daną parafią wiąże się z graniem na ważniejszych mszach, pogrzebach i innych uroczystościach. Jakie ma organista zarobki? Czy praca dla organisty to coś, co łatwo znaleźć?

Parafia poszukuje organisty

Takie ogłoszenia nie zdarzają się szczególnie często. Najczęściej poszukiwanie nowego organisty odbywa się za pomocą tzw. poczty pantoflowej, szczególnie w małych miastach. Trzeba pamiętać, że kościół jako instytucja gromadzi wokół siebie wiele osób o różnych profesjach i znajomościach, dlatego zwykle takie stanowiska nie pozostają nieobsadzone zbyt długo. Dlatego też, jeśli zobaczymy gdzieś ogłoszenie o tym, że parafia poszukuje organisty, będziemy mieli szczęście i prawdopodobnie również będzie to okazja do tego, by dowiedzieć się jakie ma organista zarobki. Bardzo często jest tak, że organista to osoba, która pracuje na dwa etaty. Jednym z nich jest nauczanie w szkole muzycznej lub praca w szkole podstawowej jako nauczyciel muzyki. A drugim etatem jest właśnie praca dla organisty. Co ciekawe, obie prace można stosunkowo łatwo ze sobą połączyć, ponieważ etat nauczyciela zwykle obejmuje godziny poranne, a organisty popołudniowe i weekendy.

Organista – zarobki

Kiedy uda nam się znaleźć pracę dla organisty czy też już samo ogłoszenie typu “parafia poszukuje organisty”, mamy szansę tak naprawdę dowiedzieć się więcej na temat jego zarobków. Rzadko kiedy bowiem zdarza się, że organista pracuje na etacie. Nie jest to popularny czy powszechny zawód i najczęściej na jedną parafię przypada jeden organista. Zarobki na tym stanowisku są zatem w żaden sposób nieuregulowane i najczęściej zależą od indywidualnych ustaleń pomiędzy księdzem proboszczem, a samym organistą. Zazwyczaj jest to dodatkowy zarobek, który stanowi pewien zastrzyk w domowym budżecie, ale nie są to wysokie kwoty. Można jednak pokusić się o chociażby przybliżone wyliczenie, na jakie wynagrodzenie miesięcznie może liczyć ktoś, kto gra na organach. 

Ile zarabia organista?

Aby stwierdzić choć w przybliżeniu jakie ma organista zarobki, można spojrzeć na stawki za obsługę uroczystości takich jak śluby i pogrzeby. Są to raczej wydarzenia, które rządzą się swoimi prawami. Wiemy np. że śluby częściej odbywają się wiosną i latem niż zimą, ale też trudno jest przewidzieć, ile pogrzebów wypadnie do obsługi w danym miesiącu. Dlatego też trudno jest ustalić jednoznacznie ile zarabia organista. Wiemy natomiast, że za obsługę uroczystości organista może zażądać od nas od 200 do 500 zł. Przy czym trzeba zaznaczyć, że praca dla organisty to nie tylko śluby i pogrzeby oraz zwykłe niedzielne msze. Oczywiście im większe miasto, tym wyższe kwoty zarabia organista. I odwrotnie – w małych miejscowościach kwoty te zbliżone są bardziej do dolnej granicy.

Praca dla organisty – jakie uroczystości?

Wbrew pozorom, istnieje sporo okazji dla organisty do zarobku. Poza ślubami, pogrzebami oraz mszami, organista może zarabiać także podczas chrztów oraz takich uroczystości jak bierzmowanie czy I Komunia Święta. Kiedy rodzina zamawia msze w jakichś specjalnych intencjach, również życzy sobie, aby organista zadbał o oprawę muzyczną. Okazji jest jak widać wiele, choć często trudno jest już na początku miesiąca zgadnąć ile dokładnie uda się zarobić organiście. Pewne jest to, że dla wielu miłośników muzyki jest to ciekawa praca, która ma swój urok. Pozwala obcować z muzyką na co dzień, umilać za jej pomocą rozmaite uroczystości – zarówno te radosne, jak i bardziej smutne. Taka praca z pewnością niesie mnóstwo satysfakcji.