Ile zarabia pilot wojskowy?

Każdy, kto obejrzał Top Gun, chciał być niczym Tom Criuse i pilotować najszybsze samoloty w wojsku. Praca wydaje się idealna – szybkość, siła, odpowiedzialność i ten prestiż. Czy w Polsce zarobki pilota wojskowego są na tyle wysokie, że aż chce się uczestniczyć w walce o swój samolot w służbie? Sprawdźmy ile zarabia pilot F-16 a ile zarabia pilot myśliwca?

Co robi pilot wojskowy?

Pilot wojskowy – na dźwięk tych dwóch słów, zdobywa się prestiż i szacunek swoich rozmówców. Każdy przecież wie, że droga do tego zawodu nie jest prosta. Wymaga dużej sprawności, a także umiejętności, których brakuje wielu kandydatom. Stąd bycie pilotem to marzenie, które będzie nieosiągalne dla większości z nas. W Polsce, aby w ogóle myśleć o tym, by pilotować F-16 czy inne samoloty, trzeba zacząć od dostaniu się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Powietrznych w Dęblinie. To co prawda początek drogi, aby finalnie usiąść za sterami najszybszych samolotów w służbie wojskowej i rozpocząć swoją pracę. Na czym ona polega? Gdy kraj nie jest w stanie wojny, piloci mają mniej powodów do stresu, ponieważ ich codzienność to liczne testy, szkolenia, praca z inżynierami, a także kontrola powierzchni lotniczej nad niebem kraju. Czasami towarzyszą samolotom wojskowym czy politycznym, jako wsparcie. Gdy kraj jest w trakcie wojny, piloci przechodzą do ofensywy. W zależności od typu samolotu mogą zajmować się transportem żołnierzy, materiałów, działaniami wywiadowczymi, szpiegowaniem czy nawet walką z bronią. Są to oczywiście czysto hipotetyczne sytuacje, bo na szczęście piloci wojskowi w Polsce nie muszą na razie się przygotowywać na najgorsze.

Jak zostać pilotem?

Ile zarabia pilot helikoptera? Czy rzeczywiście jest to praca na tyle przyjemna, która idzie w parze z zarobkami? Zanim przejdziemy do szczegółów, warto sprawdzić, jak można zostać pilotem dowolnego samolotu wojskowego. Droga wcale nie jest taka prosta, a na każdym odcinku czekają przeszkody – od konkurencji, po sprawność i testy. Zaczynamy od tego, że należy dostać się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Powietrznych w Dęblinie i ukończyć ją, co samo w sobie jest już sporym wyzwaniem. Ministerstwo Obrony wymaga od każdego kandydata ukończenia studiów licencjackich oraz magisterskich. Studia naturalnie odbywają się w trybie stacjonarnym, aby każdy kandydat w pełni się im poświęcił. Co dalej? To jednak nie koniec wymagań. Każdy z kandydatów musi posługiwać się idealną znajomością języka polskiego, a także angielskiego. Długie rozmowy kwalifikacyjne, mnóstwo testów sprawnościowych, psychologicznych i nieskazitelna opinia i niekaralność. To prosta droga do pracy marzeń. Czy możemy zatem przejść do szczegółów? Sprawdźmy ile zarabia pilot wojskowy?

Zarobki pilota wojskowego

Jeżeli zastanawiasz się ile zarabia pilot wojskowy to dobrze się składa, ponieważ to sprawdzamy! Jest to zawód służb mundurowych, a co za tym idzie – wszelkie zarobki są regulowane przepisami, które aktualizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Dla przykłady – żołnierz zawodowy może liczyć na wynagrodzenie rzędu 4000-16 000 zł brutto. Zatem ile zarabia pilot myśliwca?

Ile zarabia pilot F-16

Najszybsze samoloty, które są w Polskim wojsku (a jest ich około 50) to marzenie każdego, kto chce zostać pilotem. Za jego sterami najczęściej zasiadają osoby z dużym doświadczeniem. Stąd ich wynagrodzenie nie należy do najmniejszych. Ile zarabia pilot F-16? Są to stawki od 6 000 zł brutto w górę, do tego dochodzą także dodatki, premie i diety.

Ile zarabia pilot helikoptera?

Osoby, które siadają za sterami helikopterów nie muszą posiadać dużego doświadczenia, choć oczywiście jest wymagane. Stąd widełki wynagrodzenia wynoszą od 3 500 do 12 000 zł brutto. Jak odpowiesz na pytanie ile zarabia pilot helikoptera? Czy jest to dużo czy może spodziewałeś się większej kwoty?

Ile zarabia pilot myśliwca?

Jak myślisz, ile zarabia pilot myśliwca? Podobnie jak w poprzednich przykładach, mediana może wynosić 6 000 zł brutto, ale wiele będzie zależeć od doświadczenia, stażu i rangi samego wojskowego.

Ile zarabia pilot wojskowy w USA?

A teraz porównajmy sytuację w Polsce i Stanach. Ile zarabia pilot wojskowy w USA? Według dostępnych informacji jest to stawka rzędu 6 400 USD miesięcznie, czyli ponad 22 000 zł. Czy to dużo? Jak widać zarobki pilota wojskowego w Polsce mogą być znacznie niższe, a warto tutaj doliczyć jeszcze dodatki (stażowy, za rozłąkę) i uposażenie.