Ile zarabia przewodnik turystyczny?

Pilot wycieczek to ciekawy zawód dla ludzi, którzy lubią poznawać świat, ale też posiadają pewien zmysł organizacyjny oraz nie boją się wyzwań. Praca ta wiąże się z pewną odpowiedzialnością za grupę, ale też za to, by wycieczka przebiegła bez zakłóceń, a klienci biura podróży byli zadowoleni i chętni, by skorzystać z oferty ponownie. Ile zarabia przewodnik turystyczny? Co trzeba zrobić, by móc nim zostać? Jak może wyglądać praca pilota wycieczek? Zarobki na tych stanowiskach mogą zadziwiać.

Przewodnik turystyczny – zarobki

Warto mieć tu na uwadze pewne różnice. Przewodnikiem turystycznym może być zarówno osoba, która oprowadza nas po danym mieście czy obiekcie, ale może być nim też pilot wycieczki. Jednak różnica między tymi dwoma zawodami polega na tym, że pilot podróżuje z nami przez cały czas lub przez większość czasu. Ma on czuwać nad przebiegiem eskapady, zadbać o sprawy organizacyjne i rozwiązywać ewentualne problemy na bieżąco. Najczęściej to właśnie na jego barkach spoczywa też zakwaterowanie i zameldowanie podróżnych w ich imieniu. Dla uczestników wycieczki to bardzo wygodne rozwiązanie, ale dla pilota jest to kolejny obowiązek. Taka osoba zatem musi się wykazać nie tylko rozległą wiedzą na temat odwiedzanych miejsc, ale też musi biegle znać przynajmniej język angielski, a dodatkowo mieć wrodzoną umiejętność rozwiązywania niespodziewanych trudności. Jednocześnie pilot może nas oprowadzać po odwiedzanych miejscach, ale czasem jego miejsce zajmuje miejscowy przewodnik. Stąd też to ile zarabia pilot wycieczek jest dość zmienne i zależy od wielu czynników. Dodatkowo sytuacja związana z pandemią znacząco zmieniła sytuację wszystkich pracowników branży turystycznej. Można jednak pokusić się chociaż o przybliżenie tego, jakie ma pilot wycieczek zarobki.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Dość rzadko zdarza się, żeby przedstawiciele tego zawodu pracowali etatowo. Już sam charakter pracy związany z wyjazdami na wiele dni, a czasem tygodni sprawia, że lepiej jest rozliczać się za wyjazd, niż za godzinę pracy. Dlatego też pilot wycieczek zarobki ma uzależnione od tego, w jakim regionie się specjalizuje. Więcej otrzyma za wycieczkę zagraniczną niż za krajową. Za wyjazd w dalszą trasę za dzień pracy pilot otrzyma 400-500 zł. Za wyjazd do krajów sąsiadujących z Polską raczej 300-350 zł. Na terenie Polski są to kwoty oscylujące w okolicach 250 zł za dzień. Na to ile zarabia pilot wycieczek wpływa też to, w jakim województwie jest zatrudniony. Najwięcej zarabiają piloci z Mazowsza, Wielkopolski i Pomorza. Najmniej ci z Podlasia czy Kujaw.

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

Innym ciekawym zawodem jest właśnie lokalny czy też miejscowy przewodnik turystyczny. Zarobki takiej osoby są zwykle nieco niższe od tych na stanowisku pilota, ale też praca ma odrobinę inny charakter. Nie wiąże się z wielodniowymi czy tygodniowymi wyjazdami, a kilkugodzinnym zwiedzaniem miasta, w którym taki przewodnik najczęściej żyje na co dzień. I tak w Warszawie najczęściej trzeba mu zapłacić 250-300 zł za całodniową wycieczkę. Choć zwiedzanie może odbywać się przez cały rok, to najwięcej można zarobić wiosną, latem i wczesną jesienią. To właśnie wtedy przewodnicy mają najbardziej zapełnione kalendarze i możemy choć w przybliżeniu obliczyć ile zarabia przewodnik turystyczny.

Górski przewodnik turystyczny – zarobki

Na nieco inne wynagrodzenie może liczyć profesjonalny przewodnik górski. Choć każdy przewodnik turystyczny musi posiadać specjalne uprawnienia, to jednak na górskich spoczywa większa odpowiedzialność. Właśnie dlatego górski przewodnik turystyczny zarobki ma nieco większe. Za dzień jego pracy trzeba zapłacić około 400 zł. Oczywiście podczas wycieczki z takim przewodnikiem nie tylko bezpiecznie dotrzemy do celu, ale zobaczymy mniej oczywiste atrakcje i miejsca, a przy okazji sporo o nich posłuchamy. To zawsze ciekawa lekcja i doświadczenie.