Ile zarabia seksuolog?

Choć sama seksuologia jest raczej dość młodą dziedziną nauki, to jednak rośnie nasza świadomość na temat ludzkiej seksualności. Ludzie sami zaczynają dostrzegać pewne problemy i rozumieją, że mogą szukać dla nich rozwiązań u specjalistów. Wiadomo jednak na pewno, że wzrasta zapotrzebowanie na fachowców z tej dziedziny, którzy mogą zarówno poświęcić karierę na badania związane z życiem seksualnym człowieka, jak i na prowadzenie terapii wśród swoich pacjentów. Jakie ma seksuolog zarobki i czy to dobry zawód?

Kto może zostać seksuologiem?

Oczywiście nie jest to dziedzina, która nie wymaga większego wykształcenia czy doświadczenia. Wręcz przeciwnie. Seksuologia ma wiele wspólnego z kierunkami medycznymi, w tym także z psychologią. To oznacza, że aby móc zostać seksuologiem, trzeba najpierw ukończyć studia z psychologii lub lekarskie. Po kilku latach nauki można dopiero wybrać specjalizację z seksuologii i dalej kształcić się w tym kierunku. Dobry specjalista będzie miał wiedzę z zakresu ludzkiej biologii, fizjologii, ale też psychologii i socjologii. Co ciekawe, w czasie nauki można zdecydować się na seksuologię kliniczną, która związana jest z pracą z pacjentami lub sądową. Do wyboru są też takie specjalności jak seksulogia spoełeczna czy kulturowa. Ponieważ jest to młoda dyscyplina nauki, wciąż jest tu wiele do odkrycia, sprawdzenia i udowodnienia. Mała konkurencja sprawia jednak, że seksuolog zarobki może mieć naprawdę niezłe. Wcześniej jednak czeka go co najmniej kilka lat studiów psychologii oraz 360 godzin zajęć specjalizacyjnych. Składają się na nie wykłady, warsztaty i staż kliniczny.

Ile zarabia seksuolog i gdzie pracuje?

Na początku wynagrodzenia w tym zawodzie nie należą do najwyższych. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od konkretnej osoby, od tego w jakim mieście pracuje i jaki ma pomysł na siebie. Na początku seksuolog może pracować np. na uczelni lub w instytucie badawczym. Jeśli jednak zdecydował się na specjalizację kliniczną, to może pomyśleć o założeniu własnej praktyki. Dopiero wtedy seksuolog zarobki może mieć znacznie wyższe. Własna praktyka to też konieczność zainwestowania w reklamę, przyciągnięcia do siebie pacjentów i zdobycia zaufania, wyrobienia sobie marki w danej okolicy. To wymaga czasu, ale w dalszej perspektywie pozwala na sukcesywne zwiększanie swoich zarobków. To, ile zarabia seksuolog zależy w dużym stopniu właśnie od tego, na jaką ścieżkę zawodową się zdecyduje. Zamiast zakładać własną praktykę, może podjąć współpracę z innymi lekarzami i tam przyjmować pacjentów otrzymując za to określone wynagrodzenie. Wielu specjalistów decyduje się jednak na nieco inną formę działalności albo połączenie pracy z pacjentami z pracą naukową. Niemała grupa seksuologów pisze i publikuje książki naukowe oraz poradniki czy tytuły popularnonaukowe, które mają dotrzeć do szerszego grona czytelników, a jednocześnie zwiększać świadomość na tematy związane z ludzką seksualnością wśród społeczeństwa. To rozwijające, ale rzecz jasna – stanowi to ważny dodatek do zarobków seksuologa.

Najłatwiej jest oszacować choć w przybliżeniu potencjalne zarobki seksuologa prowadzącego własną praktykę. Możemy to stwierdzić na podstawie stawki godzinowej, jaką trzeba mu zapłacić za jedną wizytę. Zwykle jest to kwota sięgająca około 200-400 zł. Oczywiście w większych miastach kwoty te będą wyższe, a na prowincji niższe. Jeśli jednak pomnożymy je przez liczbę przepracowanych godzin w tygodniu, możemy stwierdzić, jakie mniej więcej są to zarobki. Oczywiście zawsze należy pamiętać o konieczności odprowadzenia podatków, opłaceniu składek do ZUS, a także uiszczeniu opłat za wynajem i użytkowanie lokalu. Ponieważ jest to prywatna praktyka, liczba przepracowanych godzin zależy od samego seksuologa, jak i od tego ilu ma obecnie pacjentów i czy godzi się na pracę więcej niż 8 godzin dziennie. Możliwości zarabiania jest jednak sporo.