Ile zarabia geolog?

Choć zawód geologa zwykle nie należy do szczególnie chętnie wybieranych przez młodych ludzi, to jednak ma on sporo zalet. Bywa niedoceniany, ale zupełnie niesłusznie. Jest bardzo potrzebny i dobry, a nawet przeciętny geolog nie może narzekać na brak pracy. To z kolei sprawia, że przeważnie geolog zarobki ma całkiem niezłe. Małe zainteresowanie tym zawodem, a więc też studiami z nim związanymi powoduje, że łatwo można się dostać na wybraną uczelnię. Czym dokładniej zajmuje się geolog? Jakie wykształcenie trzeba zdobyć? I ile zarabia się w tym zawodzie?

Czym zajmuje się geolog?

Choć zawód geologa kojarzy się w dużym stopniu z pracą badawczą, to jednak nie jest to jedyny obszar działania takich specjalistów. Owszem, do ich zadań należą np. badania naukowe związane z budową ziemi czy procesów typowych dla niej, ale geolog może też przeprowadzać analizy składu gleby, lokalizować cieki wodne i zbiorniki podziemne, może przeprowadzać ekspertyzy geotechniczne, prowadzić indywidualne badania i pomiary, a nawet współtworzyć mapy. Okazuje się zatem, że geolog może znaleźć zatrudnienie w laboratorium, ale też bywa, że pracuje w terenie, współpracuje z branżą budowlaną czy rolniczą. To z kolei sprawia, że to ile zarabia geolog może zaskoczyć. 

Geolog – zarobki i wykształcenie

Dobra wiadomość dla chętnych na pracę w tym zawodzie jest taka, że ze względu na niskie zainteresowanie absolwentów szkół średnich stosunkowo łatwo można dostać się na studia z nim związane. Aby móc zostać geologiem, trzeba ukończyć studia na kierunku geologia. Czasem pracę w tym zawodzie można otrzymać też po ukończeniu geografii o związanej z geologią specjalizacji. O pracę zaraz po zakończeniu nauki jest stosunkowo łatwo, choć trzeba pamiętać, że pracodawcy zawsze premiują osoby z doświadczeniem. Dlatego też dobrze jest już w trakcie studiów poszukać pracy związanej z tym zawodem, by móc gromadzić cenną praktykę. Na to ile zarabia geolog wpływ mają też jego innego umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, w tym angielskiego, ale też jego zdolność analitycznego myślenia, kreatywność, sprawność fizyczna, dokładność i rzetelność. Oczywiście im większe doświadczenie, na tym lepsze warunki zatrudnienia może liczyć dana osoba.

Ile zarabia geolog i od czego to zależy?

Wbrew pozorom, jest to zawód, który w Polsce jest dość dobrze opłacany. Być może ma to związek z małą konkurencją w tej branży i brakiem dobrych specjalistów oraz młodych ludzi chętnych kontynuować ten zawód. Dzięki temu jednak geolog zarobki może mieć całkiem przyzwoite już na początku swojej kariery. Rzadko spotyka się sytuację, by osoba na tym stanowisku zarabiała najniższą krajową. Do czynników, które mają największy wpływ na wysokość wynagrodzeń geologów należy województwo, a nawet miasto, w którym pracuje. Większe zarobki mamy w większych miastach, mniejsze na prowincji. Poza tym znaczenie ma staż, doświadczenie i wielkość firmy, w której geolog będzie pracować.Średnie zarobki geologów najczęściej wahają się w przedziale od 3100 do 4800 zł netto miesięcznie. Jak widać, nie są to niskie kwoty, a dla świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych mogą być dość kuszące. Jedna czwarta najgorzej opłacanych geologów zarabia poniżej 3100 zł, a 25% najlepiej opłacanych specjalistów zarabia 4800 zł i więcej. Oczywiście jeśli geolog zdecyduje się na założenie własnej działalności te zarobki mogą znacznie wzrosnąć. Najczęściej na tym stanowisku są zatrudniani panowie, ale panie także stanowią niemały odsetek wśród geologów. Poza samym wynagrodzeniem osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na benefity w postaci dofinansowania karnetów na siłownię czy basen, elastycznego czasu pracy czy dodatkowego ubezpieczenia na życie. Spokojna praca odbywająca się bez presji czasu to duża zaleta dla wielu osób, które cenią sobie stabilne i poukładane życie. Nie tylko wynagrodzenie, ale też inne zalety tego zawodu sprawiają, że warto go rozważyć.