Ile zarabia agent FBI?

Każdy, kto zna jakiekolwiek amerykańskie filmy kryminalne z pewnością choć raz w życiu zobaczył w nich agentów FBI. Najczęściej są oni przedstawieni jako mężczyźni w średnim wieku, ubrani w garnitury i posiadający broń. Wyglądają tajemniczo, ich zadania też owiane są pewną legendą, dlatego nic dziwnego, że wiele osób czasem zadaje sobie pytanie, jak dostać się do FBI i ile zarabia agent FBI. Co więcej – czy jest to praca, którą można wykonywać tylko w Stanach Zjednoczonych, czy może jest to możliwe również w Polsce?

Jak dostać się do FBI?

FBI to skrót od Federal Bureau of Investigation, co w języku polskim oznacza Federalne Biuro Śledcze. Jest to agencja, która ma większe uprawnienia niż Policja i zajmuje się poważniejszymi dochodzeniami związanymi z bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym Stanów Zjednoczonych. Agenci są najczęściej wysłani do badania spraw wykraczających poza jeden stan. W USA jest to dość ekskluzywny zawód, który chciałaby wykonywać duża część policjantów. Zatem jak dostać się do FBI? Co ciekawe, FBI co jakiś czas ogłasza otwarty nabór na rozmaite stanowiska. Wbrew pozorom, wcale nie trzeba być wcześniej policjantem. Często pracę tam mogą otrzymać także osoby z wykształceniem rachunkowym, prawnym, ale też osoby biegle znające języki obce takie jak hiszpański czy arabski lub rosyjski. Mile widziani są też piloci i wojskowi, a nawet inżynierowie, chemicy czy mechanicy. Wiele zależy od tego, na jakie stanowisko prowadzony jest nabór. To także jeden z czynników, który wpływa na to, ile zarabia FBI.

Jak zostać agentem FBI w Polsce?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że FBI działa również na terenie Polski. Oczywiście w dużo mniejszym zakresie, ale jednak. Na próżno jednak oczekiwać tu tajemniczych panów w garniturach. O tym, jak zostać agentem FBI w Polsce decydują podobne umiejętności jak wspomniane wcześniej, a sama praca polega raczej na analizie danych zebranych np. w internecie czy przy użyciu innych metod śledczych. Zadaniem agentów jest chociażby wykrywanie korupcji w międzynarodowych firmach, a także śledzenie przejawów terroryzmu. Co ciekawe, nierzadko w analizach są wykorzystywane nawet frazy wpisywane w wyszukiwarkę internetową. Jak zostać agentem FBI w Polsce? Choć FBI posiada swoje oddziały w Polsce, najczęściej na stałe zatrudnia raczej obywateli amerykańskich. Nie oznacza to jednak, że nie można nawiązać współpracy. Wówczas jako ktoś taki można niemało zarobić.

Ile zarabia agent FBI?

Mogłoby się wydawać, że skoro praca ta jest dość wymagająca, a do tego wyjątkowo odpowiedzialna, to wynagrodzenie będzie adekwatne. Niestety podobnie jak w innych państwowych formacjach, wiele zależy od stopnia i piastowanego stanowiska. Jednocześnie to ile zarabia FBI nie jest owiane tajemnicą. Najczęściej początkujący agent zarabia rocznie około 52 tysięcy dolarów, co w Polsce robi pewne wrażenie, ale na realia amerykańskie już nie do końca. Jednakże im wyższe i bardziej odpowiedzialne stanowisko, tym lepsze wynagrodzenie. Ile zarabia agent FBI kiedy ma już nieco więcej doświadczenia? W takiej sytuacji wraz ze stażem i doświadczeniem oraz awansem rośnie też średnia pensja. Może ona wynosić nawet około 78-80 tysięcy dolarów rocznie. Taka kwota z pewnością pozwala już na całkiem wygodne życie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to spokojna praca etatowa i to ile zarabia FBI zwykle nie odzwierciedla tempa i presji, pod jaką żyją niektórzy funkcjonariusze. To z pewnością dość wymagająca praca, która jednak może nieść mnóstwo satysfakcji. Dla niektórych osób stanowi spełnienie marzeń, dla innych jest kolejnym etapem na drodze kariery zawodowej. Ambitne osoby mogą liczyć na awanse, a wraz z nimi na nowe wyzwania, ale również na stale rosnące wynagrodzenia. Jak to zwykle bywa w przypadku posad państwowych – można liczyć także na okresowe nagrody czy dobrą odprawę po przejściu na zasłużoną emeryturę.