Ile zarabia trycholog?

Piękne, gęste włosy to oznaka atrakcyjności, zdrowia i dobrej kondycji. Każdy chce móc pochwalić się bujną czupryną, ale niestety wiele osób ma z tym rozmaite problemy. Niedobory witamin, nadmierny stres czy czynniki genetyczne mogą sprawić, że włosy mocno wypadają, a czasem problem jest na tyle duży, że prowadzi do łysienia. Tu właśnie pomóc może trycholog. Zarobki w tym zawodzie są różne, ale najczęściej nie można na nie narzekać. Taki specjalista będzie wiedział co zrobić, by zachować naturalne włosy, pomóc im w odrastaniu, ale też pomoże rozwiązać rozmaite problemy skóry głowy. Jest to stosunkowo nowy zawód, który jednak cieszy się dużym zainteresowaniem.

Trycholog – zarobki i jak nim zostać?

Może się wydawać, że to łatwy i przyjemny zawód. Owszem, wykonuje się go w sterylnych i ciepłych gabinetach, a więc warunki nie są najgorsze. Jednak praca ta jest trudna i często ociera się o rozmaite obszary wiedzy, nie zawsze związane tylko z samymi włosami czy skórą głowy, ale też chorobami, kosmetologią, dermatologią i wieloma innymi. Warto też wspomnieć, że trycholog wciąż jest nieuregulowanym zawodem, którego nie uczą żadne uczelnie. Najczęściej trychologami zostają zatem osoby, które ukończyły studia o kierunku kosmetologia, a następnie zdecydowały się na liczne kursy z zakresu trychologii. Ponieważ jest to jednak bardzo młoda dziedzina nauki, wymaga ciągłego dokształcania się i udziału w kolejnych kursach nawet kilka razy w roku. To jednak przekłada się na to, ile zarabia trycholog, a zwykle nie są to niskie kwoty. Coraz częściej na pracę w tym zawodzie decydują się też osoby, które ukończyły kierunku medyczne, takie jak medycyna czy pielęgniarstwo. 

Czym zajmuje się trycholog?

Podobnie jak w przypadku innych zawodów z pogranicza kosmetologii i medycyny, wielu osobom wydaje się, że to prosta praca, która polega głównie na tym, że zalecimy pacjentowi stosowanie jakichś kosmetyków, ewentualnie przeprowadzimy jakiś zabieg z użyciem profesjonalnego sprzętu. Niestety osoby, które tak traktują swój zawód szybko stracą zaufanie swoich klientów. Trzeba pamiętać, że trycholog zajmuje się skórą głowy i samymi włosami, a problemy, które pojawiają się w tych obszarach nierzadko mają związek z ogólną kondycją organizmu i chorobami, jakie się w nim toczą. Dlatego też dobry trycholog nie tylko poleci wcierkę czy szampon, ale przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, sprawdzi stan jego skóry głowy i włosów, próbując dociec przyczyn zaistniałych problemów. W konsekwencji będzie w stanie wprowadzić terapię, która rzeczywiście rozprawi się z takimi problemami jak łysienie, łojotok, łupież i wiele innych. Wówczas to, ile zarabia trycholog zmienia się w wyższą kwotę, ponieważ taka osoba staje się cenionym specjalistą.

Ile zarabia trycholog?

Zatem na jakie wynagrodzenie może liczyć osoba wykonująca ten zawód? Jakie dokładniej ma trycholog zarobki? Otóż trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jest to spowodowane tym, że wielu trychologów decyduje się na założenie własnej działalności i prowadzenie samodzielnego gabinetu zamiast etatu. Pewne jest jednak to, że taki specjalista nie powinien narzekać na zarobki. Pewne wnioski na ich temat można wyciągnąć na podstawie cenników usług dostępnych w tych gabinetach. Pojedyncza wizyta może kosztować od 150 zł wzwyż. Kwoty te jednak znacząco wzrastają jeśli pacjent zdecyduje się na wykonanie serii profesjonalnych zabiegów, których całkowity koszt wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zakładając, że trycholog ma średnią ilość klientów i średnie ceny, miesięcznie może zarobić około 7-10 tysięcy złotych netto, choć oczywiście są to kwoty, które mogą być zarówno dużo niższe, jak i dużo wyższe. Wpływ na to mają takie czynniki jak renoma danego gabinetu i samego trychologa, ale też miasto czy województwo, w jakim działa. Z pewnością jednak jest to zawód, w którym nie można narzekać na niskie zarobki.