Ile zarabia tynkarz?

Rozwój nowych technologii obejmuje nie tylko strefy takie jak informatyka, szeroko pojęty przemysł czy medycynę. Bardzo często dotyczą one też branży budowlanej, która równie chętnie korzysta z rozwiązań przyspieszających i usprawniających pracę. To z kolei z jednej strony ma mnóstwo zalet, a z drugiej strony wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji wśród osób pracujących w tym sektorze. Taką osobą jest na przykład tynkarz maszynowy. Zarobki na tym stanowisku mogą różnić się w zależności od wielu różnych czynników, ale podobnie jak w każdej innej branży, również i tu to ile zarabia tynkarz zależy w dużym stopniu od jego doświadczenia i umiejętności. 

Tynkarz – zakres obowiązków

Może się wydawać, że to proste. Tynkarz ma się zająć nakładaniem tynków na ściany wewnętrzne i zewnętrzne domów czy innych budynków. Okazuje się jednak, że tynkarz zakres obowiązków ma nieco szerszy i może czasami być dla niektórych osób niemałym zaskoczeniem. Tynkarz musi nakładać warstwy tynkarskie i suche tynki, ale aby to zrobić, wcześniej trzeba przygotować podłoże, określić powierzchnię tynkowania, wykonać tzw. obrzutkę, narzut, a na koniec rozprowadzić gładź i nanieść fakturę. Jak widać, tynkarz zakres obowiązków ma dość obszerny, a od jego umiejętności zależy w dużym stopniu jakość wykończenia wnętrz czy zewnętrznych ścian budynku. To, ile zarabia tynkarz będzie zatem uzależnione nie tylko od jego wykształcenia, ale umiejętności i doświadczenia. Ostatecznie ważniejszy jest zadowalający efekt końcowy przeprowadzonych prac, niż możliwość pochwalenia się dokumentem ukończenia szkoły lub kursu. Ogólna wiedza i inteligencja jednak zawsze są mile widziane szczególnie w zawodach z tej szczególnej branży. Pozwalają sprawnie wykonywać pracę, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i sztuki budowlanej.

Tynkarz maszynowy – zarobki i wykształcenie

Jedną z możliwości podwyższenia zarobków dla tynkarzy jest umiejętność nakładania tynków maszynowych. To stosunkowo nowa metoda pracy, która jednak znacznie usprawnia i przyspiesza cały proces. Jednocześnie tynkarz maszynowy zarobki najczęściej ma całkiem przyzwoite ze względu na brak dobrych fachowców z takimi umiejętnościami. Stąd też bardzo szeroki rozrzut w wynagrodzeniach na tym stanowisku. Tynkarz zarobki może mieć bardzo wysokie, jeśli założy własną działalność i staje się podwykonawcą dla innych firm budowlanych. Nie każdemu opłaca się zatrudniać tynkarza, a my mamy możliwość decydowania samodzielnie o rozwoju swojej firmy. Zawsze jednak warto najpierw zdobyć jakieś doświadczenie na etacie. Wcześniej dobrze jest zdobyć odpowiednie wykształcenie. Może to być szkoła zawodowa o kierunku związanym z budowlanką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść kursy tynkarskie i zaraz po ich ukończeniu próbować sił w tym zawodzie. Jeśli dodatkowo będziemy szkolić się z nowych technik obejmujących obsługę profesjonalnych, nowoczesnych sprzętów, nasze zarobki mają szansę znów się zwiększyć.

Tynkarz – zarobki

Pozostaje zatem ustalić jednoznacznie, ile zarabia tynkarz. Wiele mogą nam powiedzieć na przykład oferty pracy zamieszczane na popularnych stronach z ogłoszeniami. Ponieważ dobrych fachowców wciąż brakuje, ci najlepsi mogą liczyć na wynagrodzenie powyżej 4700 zł netto miesięcznie. Mediana jednak jest nieco odmienna i tu przeciętny tynkarz zarobki ma raczej niższe. Średnie rynkowe wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi od 2800 zł do 4700 zł netto miesięcznie. Mediana wynosi niecałe 3500 zł netto. Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość zarobków na tym stanowisku wpływają takie czynniki, jak wielkość firmy, w której pracujemy, wielkość miasta, ale też nasze doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Bardzo duża grupa tynkarzy szuka pracy za granicą, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki przy mniejszym nakładzie pracy. To również istotna kwestia, gdyż zawód tynkarza wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym.