Ile zarabia wedding planner?

Zawód wedding plannera przeżywa obecnie swój rozkwit w Polsce, jednak jeszcze kilkanaście lat temu to zajęcie było znane wyłącznie z popularnego filmu z Jennifer Lopez. Obecnie młode kobiety marzą o tym, by planować nie tylko swój ślub, ale i uroczystości obcych ludzi. Inni zastanawiają się, czy taka osoba na ceremonii jest niezbędna – przecież przez wiele dekad pary młode z rodzicami samodzielnie organizowały takie przedsięwzięcie. Inni pytają na głos ile zarabia wedding planner i czy to zajęcie jest w stanie utrzymać rodzinę? Przyjrzyjmy się bliżej!

Co robi wedding planner?

Co tak właściwie robi osoba, która organizuje wesela? Przecież to zajęcie nie wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności? Jeżeli i ty tak myślisz, jesteś w błędzie. Niezależnie od zakresu pracy, wedding planner odpowiada za skoordynowanie wielu osób – zespołu muzycznego, fotografa, cateringu i ściągnięcie z głowy wszelkich obowiązków, aby para młoda i ich rodzice mogli w całości oddać się pięknej ceremonii. Jak zostać wedding plannerem? Taka osoba musi cechować się umiejętnościami negocjacji, ponieważ przez jej ręce przechodzą wszystkie umowy i ustalenia z podwykonawcami czy salą weselną. Musi być bardzo drobiazgowa i czujna. To jednak nie wszystko. Organizacja jest tutaj kluczem, a także trzymanie nerwów na wodzy. Sama ceremonia to rollercoaster emocjonalny, jedni płaczą, inni krzyczą, chaos i bałagan, a wedding planner musi to umiejętnie ogarnąć, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Zatem zastanówmy się ile zarabia organizator wesel. Myślisz, że dużo? A ile wart jest spokój podczas najważniejszego dnia w życiu?

Jak zostać wedding plannerem?

Czy wymagane jest doświadczenie, wiedza i ukończone studia kierunkowe? Zastanawiasz się jak zostać wedding plannerem? Wbrew pozorom, wystarczy pasja i to coś w sobie. Nie ma studiów kierunkowych, jednak na rynku dostępnych jest wiele kursów, które mają na celu przygotować do zawodu. Wiele osób pytania – wedding planner ile zarabia, a jak słyszy stawki, jakie funkcjonują na rynku, są skorzy do szybkiej zmiany zawodu i skorzystania z kursów. Dobrą praktyką jest praca z doświadczonym organizatorem wesel. Coś na zasadzie stażu, aby poznać kulisy tego zawodu, jak zacząć, na co zwrócić uwagę czy po to, by pozyskać pierwsze kontakty. Od wedding plannera wymaga się, aby dokonywał rzeczy niemożliwych – łabędzie zimą, białe gołębie pod kościołem czy zdobycie wybranej orkiestry w dobrej stawce.

Ile zarabia organizator wesel?

Przejdźmy do sedna sprawy. Zastanawiasz się ile zarabia wedding planner? Czy rzeczywiście jest to zawód z przyszłością? Otóż jesteśmy zdania, że tak – ponieważ taka osoba może planować nie tylko wesela i ceremonie zaślubin, ale i inne imprezy okolicznościowe, gdy kończy się sezon ślubny. Jednak sprawdźmy, czy stawki są na tyle opłacalne, że warto zastanowić się nad przebranżowieniem? Wedding planner ile zarabia na podstawowej prac? Za samą koordynację wesela w tym wyjątkowym dniu, potrafią policzyć sobie 2500 zł netto. Tym samym, jeżeli jest dobrze znanym i polecanym organizatorem, może obsłużyć nawet kilka wesel (w każdy piątek, sobotę czy niedzielę), zarabiając bardzo przyjemną sumę na koniec. To jednak nie koniec możliwości. Ile zarabia organizator wesel za częściową organizację – czyli koordynację podczas ślubu i wesela i pomoc w wyborze sali, podwykonawców, taki podstawowy pakiet? Według statystyk są to kwoty rzędu 3000-6000 zł netto. Czy to koniec możliwości? Nie! Organizator wesel może przejąć kompleksowe prace nad tym wydarzeniem. Tak, aby para młoda otrzymywała tylko szczegóły do akceptacji i jedynym jej obowiązkiem było przyjście w wybranym dniu na swoje wesele. Taka usługa to koszt nawet 11 000 zł netto! Wedding planner ile zarabia? Jak widać powyżej, całkiem dużo. Sezon ślubny zaczyna się już w kwietniu i ciągnie się aż do października. To pół roku intensywnej pracy, która może przynieść nawet kilkaset tysięcy zarobku rocznie.