Praca na drabinie – BHP i przepisy
W głowach wielu pracowników rodzi się pytanie – „czy praca na drabinie jest pracą na wysokości?”. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy praca na drabinie powyżej 1 m uznawana jest już za pracę na wysokości. Zatem – czy można wykonywać pracę na drabinie bez potrzebnych kursów wysokościowych? Tak, można. Kursy nie są wymagane, jednak należy posiadać aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju pracy. Niezależnie od okoliczności korzystania z drabiny o bezpieczeństwo pracy zadbać musimy zawsze. Upadek z drabiny w pracy czy w domu, może zakończyć się gipsem, wstrząśnieniem mózgu lub innymi poważnymi uszczerbkami na zdrowiu.
Drabiny – wymagania BHP
Korzystanie z drabiny jest bardzo powszechne. Używamy jej w naszych domach do mycia okien, wieszania firanek czy wycierania kurzu z wysokich szaf. Ludzie korzystający z niej w warunkach domowych, rzadko kiedy zadają sobie pytanie „Czy praca na drabinie jest pracą na wysokości?”. Przy ich zawodowym użytkowaniu, bardziej przywiązujemy wagę do tematu drabin, a wymagań BHP. Prace wykonywane na drabinie i z drabiny zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, dlatego przed przystąpieniem do nich należy zapoznać się z instrukcją. Istnieją różne rodzaje drabin – przystawne jednoczęściowe, składane, wysuwane, rozstawne czy uniwersalne. Wszystkie z nich znajdziemy w sklepie internetowym z narzędziami i akcesoriami do domu i ogrodu – industria24.pl. Ważną zasadą jest każdorazowe sprawdzanie stanu technicznego urządzenia. Praca na drabinach, a wymagania BHP ściśle związane są z odzieżą. Należy pamiętać o odpowiednim, antypoślizgowym obuwiu, zapięciu bluzy czy kurtki, podwinięciu rękawów. Przy pewnych czynnościach powinno się także używać rękawic roboczych i hełmu ochronnego z aktualnym terminem użytkowania (określonym przez producenta). Granica 2 m zobowiązuje nas do nowych zasad. Czy można wykonywać pracę na drabinie bez potrzebnych kursów wysokościowych na wysokości 2 m i powyżej? Tak, ale tylko i wyłącznie ze specjalnym sprzętem dobranym do możliwego zagrożenia. Sprzętem tym mogą to być np. szelki z linką i urządzeniem samohamownym. Sklep industria24.pl ma w ofercie wiele rodzajów wyżej wymienionych akcesoriów, dzięki którym praca będzie komfortowa i bezpieczna.
Upadek z drabiny w pracy
Praca na wysokościach zawsze wiąże się z zagrożeniem. Przy zachowaniu ostrożności i zapewnieniu asekuracji przy pracy na drabinie, nie powinno dojść do upadku z drabiny w pracy. Odpowiednie ustawienie sprzętu jest kluczowe. Musi on być postawiony na stabilnym podłożu, które będzie jednym z czynników asekuracyjnych przy pracy na drabinie. Upadek z drabiny w pracy zaliczany jest do poślizgnięć, potknięć i upadków. Szacuje się, że około 30% z wszystkich upadków z wysokości, to upadki z drabin w pracach. Jest to wysoki odsetek, zważywszy na mnogość zajęć wykonywanych na wysokościach. Wynika to z lekceważenia zagrożeń związanych z tego typu pracą, gdyż prawie każdy z nas stał kiedyś na drabinie i dlaczego mielibyśmy się tym nagle przejmować. Niestety do wszelkiego rodzaju wypadków dochodzi głównie z takiego właśnie podejścia. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego ścisłe trzymanie się zasad użytkowania drabin może uchronić nas od nieprzyjemnych sytuacji, których skutki możemy odczuwać latami. Asekuracja przy pracy na drabinie czy to przez użytkowanie jej zgodnie z instrukcją, czy ubranie odpowiedniej odzieży, może uratować nas przed pobytem w szpitalu i późniejszą rekonwalescencją.
Praca na drabinie – do jakiej wysokości jest bezpieczna?
Poza regulacją związaną z używaniem dodatkowego sprzętu podczas wykonywania pracy na drabinie powyżej 2 m wysokości należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Zabrania się wykonywania z drabin prac ciesielskich na wysokości powyżej 3 m oraz prac malarskich na wysokości powyżej 4 m. Jest to niezgodne z BHP i podlega karze. Praca na drabinie – do jakiej wysokości jest więc bezpieczna? Należy pamiętać, że pracownik wykonujący pracę na wysokościach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej musi przejść dodatkowe badania. Zwykłe badania z zakresu medycyny pracy nie wystarczą. Jeśli mamy pewność, że dany pracownik na nic nie choruje, nie ma przewlekłych zawrotów głowy itp., to praca na każdej wysokości z zachowaniem szczególnego bezpieczeństwa, będzie bezpieczna. Oczywiście nie chodzi o wysokościach rzędu 30 m. Wysokości w okolicach 10 m już są bardzo duże, a upadek z nich może prowadzić do katastrofalnych uszkodzeń ciała. Czy można wykonywać pracę na drabinie bez potrzebnych kursów wysokościowych przy wysokościach powyżej 10 m? Można, jednak należy pamiętać, żeby nie nadużywać drabiny jako głównego narzędzia. W takich sytuacjach powinno się stosować rusztowania, gdyż są one o wiele bardziej stabilne. Przed podjęciem pracy warto jest zadać sobie pytanie: „Praca na drabinie – do jakiej wysokości dam radę wejść?”. Bycie nad ziemią 5 czy 10 m nie jest dla każdego. Dobrze jest zastanowić się, czy taka sytuacja będzie dla nas komfortowa, czy pracodawca zapewnia wszelkiego rodzaju środki bezpieczeństwa, takie jakie szkolenie BHP i akcesoria – rękawiczki, kaski, liny. Dla wielu są to mało ważne szczegóły. Mogą one jednak uratować nasze zdrowie, a nawet życie, dlatego dbanie o bezpieczeństwo w pracach na wysokości powinno być priorytetem każdego pracownika oraz pracodawcy.
Sprawdź produkty BHP na: https://www.industria24.pl/osprzet-i-akcesoria/bezpieczenstwo-pracy
Artykuł sponsorowany