Ile zarabia tester gier?
Świat gier komputerowych potrafi wciągnąć. Choć jeszcze kilkanaście lat temu była to rozrywka typowa raczej dla dzieci i nastolatków, to obecnie przekonują się do niej coraz starsze osoby. Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt, że dorosły mężczyzna lub kobieta lubi po pracy zagrać w grę komputerową. Ponadto gry coraz częściej stają się raczej dość wymagającą rozrywką – zmuszającą do wypracowania refleksu czy szybkiego, kreatywnego i logicznego myślenia. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się ile zarabia tester gier. Czy łatwo jest zostać takim specjalistą?
Testowanie gier za pieniądze – jak zdobyć taki zawód?
Niewtajemniczeni mogą uważać, że to najłatwiejsza praca pod słońcem. Co może być w niej trudnego? Wystarczy cały dzień siedzieć przed komputerem i grać w gry, a na koniec miesiąca jeszcze nam za to zapłacą! Tymczasem testowanie gier za pieniądze jest nieco bardziej złożonym procesem, który co prawda może być przyjemny, ale wymaga też określonych cech i wiedzy od osoby na tym stanowisku. Zadaniem testera jest sprawdzenie, czy nowo powstała gra działa prawidłowo. Musi więc bardzo dokładnie przejść wszystkie poziomy i przetestować wszystkie możliwości, sprawdzić każdy z elementów gry. Wśród nich między innymi jej sprawne działanie, ale też logikę poszczególnych poziomów, a także grafikę, a nawet poprawność językową. Trzeba jednak przyznać, że tester gier komputerowych zarobki ma uzależnione od wielu czynników, a jednym z nich jest to, na ilu warstwach gry ma się skupić przy testowaniu. Do sprawdzenia jednej gry może być zatrudnionych kilku testerów, a każdy z nich będzie musiał skupić się na innym jej aspekcie. Tu przydają się nawet osoby z wykształceniem językoznawczym czy artystycznym, a nawet historycznym czy literackim. Wiele zależy od charakteru testowanej gry.
Jak zostać testerem gier?
Choć zarobki w branży IT raczej są dość wysokie, to jednak tester gier komputerowych zarobki ma nienajwyższe. Wielu z nich traktuje to jako sposób na dodatkowy zarobek, a nie jedyne źródło dochodu. Wciąż jednak jest to zawód cieszący się dużym zainteresowaniem i sporo osób zadaje sobie pytanie o to, jak zostać testerem gier. Na początek trzeba wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego. Jest to warunek konieczny, by móc swobodnie porozumiewać się często w międzynarodowym środowisku. Wiele firm wprowadza na etapie rekrutacji specjalny test predyspozycji. To prosty sposób na to, by dowiedzieć się, czy dana osoba może pochwalić się spostrzegawczością, zdolnościami analitycznymi czy wydajną pracą pod presją czasu. Jest to poważna, często etatowa praca, jednak wciąż zdarza się, że kandydaci na to stanowisko uważają, że testowanie gier za pieniądze to po prostu granie w gry przez cały dzień. Dlatego też część firm poszukujących osób do takiej pracy przeprowadza dzień próbny, w którym kandydat ma szansę przekonać się, jak będzie wyglądał jego dzień pracy i że ma on wiele wspólnego z ogólnym wyobrażeniem. Przejście tych etapów jest jednak najlepszym sposobem na to, jak zostać testerem gier.
Tester gier komputerowych – zarobki i realia pracy
Nieco pełniejszy obraz przeciętnego dnia pracy daje właśnie taki dzień próbny. Choć to ile zarabia tester gier bywa kuszące dla osób mających niedojrzały stosunek do tej pracy, to jednak kilka godzin pracy często go weryfikuje. Polega on np. na przechodzeniu bez przerwy jednego poziomu, bez dopracowanego dźwięku, grafiki czy fabuły. Wynagrodzenie na tym stanowisku można uznać za przeciętne. Odpowiadając zatem na pytanie ile zarabia tester gier – mediana wynosi około 4000 zł brutto miesięcznie. Oczywiście bardziej doświadczeni testerzy mogą z czasem liczyć na wyższe zarobki zbliżone raczej do 5000 zł brutto. Wiele też zależy od samej firmy, w której szukamy zatrudnienia. Im bardziej znana i bogata, na, tym lepsze zarobki możemy liczyć, ale trzeba pamiętać, że wówczas odpowiedzialność wzrasta.