Ile zarabia montażysta?

Przemysł filmowy to sposób na życie i zarobek dla wielu osób o różnych zawodach i wykształceniu. Jednak błyskawiczny rozwój internetu i możliwości, jaki oferuje sprawia, że osoby związane z produkcją filmową mogą zarabiać też inaczej. Do takich usług można zaliczyć montaż filmów. Cennik takiego specjalisty często obejmuje zarówno montaż filmów dokumentalnych, pełnometrażowych i innych, ale nierzadko znajdują się tam też propozycje montowania filmów na YouTube. Ile zarabia montażysta? Czy trudno jest zdobyć ten zawód i jakie trzeba mieć kompetencje?

Montażysta filmowy – zarobki i wykształcenie

To z pewnością ciekawa i pełna wyzwań praca dla osób, które potrafią połączyć wiedzę techniczną ze sztuką i kreatywnością. Być może również z tego powodu dobry montażysta filmowy zarobki może mieć naprawdę niezłe – ostatecznie trudno o połączenie takich cech. Co trzeba zrobić, by móc zostać montażystą? Jedną z możliwości są oczywiście studia w szkole filmowej. Jakikolwiek kierunek związany z montażem filmów będzie otwierał drogę do pracy w tym zawodzie. To ile zarabia montażysta w dużej mierze zależy od tego, jakie ma portfolio, czy jest biegły w obsłudze profesjonalnych programów do montażu i czy ma znajomości wśród innych filmowców. To pozwala wkroczyć na ścieżkę zawodową w nieco łagodniejszy sposób. Dyplom uczelni z pewnością otwiera wiele drzwi w późniejszej karierze. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Inną opcją jest samodzielna nauka. Wiele można dowiedzieć się za darmo z internetu lub metodą prób i błędów. To cenne doświadczenie. Istnieje też sporo kursów i szkoleń, które można wykupić, by dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinien działać montażysta filmowy. Zarobki w obu przypadkach nie zawsze są jednak oczywiste. Fakt ukończenia szkoły wyższej czy kursów niekoniecznie determinuje przyszłe zarobki. Liczą się też kompetencje, których nie uczą kursy i studia – kreatywność, zmysł estetyczny, doświadczenie i wiele innych.

Ile zarabia montażysta YouTube?

Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że niektóre dotychczas nieistniejące zawody stały się potrzebne i popularne. Do takich należą chociażby specjaliści od social mediów, ale i montażyści składający filmy na YouTube. Coraz częściej wyglądają one bardzo profesjonalnie, a youtuber, który chce zarabiać poważne pieniądze na swoim kanale chętnie zainwestuje w pomoc montażysty. To ile zarabia montażysta YouTube jest uzależnione od różnych czynników, ale można przyjąć, że najczęściej spotykana stawka to około 150 do 500 zł za montaż 10 minut filmu. Jeśli taki specjalista ma dużo zleceń, w ciągu miesiąca może liczyć z pewnością na niemały zarobek. W takiej sytuacji często znajdują się freelancerzy oraz osoby prowadzące własną działalność. To ile zarabia montażysta YouTube w dużej mierze zależy też od jakości filmu, jego docelowej długości oraz innych, indywidualnych ustaleń z klientem.

Montaż filmów – cennik

Chcąc dowiedzieć się ile zarabia montażysta warto też prześledzić oferty poszczególnych firm z tej branży. Nie trzeba bowiem pracować przy prestiżowych produkcjach, by móc cieszyć się dużą ilością zleceń i niezłymi zarobkami. Pewną wskazówkę w ich ustaleniu będzie stanowił przykładowy dla montażu filmów cennik. Porównanie kilku z nich da nam pewne wyobrażenie o potencjalnych zarobkach na tym stanowisku.

Jakie ma montażysta filmowy zarobki?

Wiemy już, jak może nam pomóc na montaż filmowy cennik. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, ile może zarobić etatowy montażysta. Taka osoba może znaleźć zatrudnienie np. w telewizji czy wytwórniach filmów czy reklam. Niestety to, jakie ma montażysta filmowy zarobki na początku, w pracy etatowej lub zbliżonej do etatu nie zachwyca. Najczęściej proponowaną stawką dla początkujących jest kwota około 3000 zł miesięcznie. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi około 3700 zł. Dobra wiadomość jest jednak taka, że montażysta zawsze ma możliwość dorobienia w ramach dodatkowych zleceń.