Ile zarabia florysta? O pracy w kwiaciarni

Śluby i wesela, urodziny, Dzień Kobiet, rocznice, a nawet pogrzeby – to tylko kilka ważnych okazji, przy których pracę znajdzie florysta. Zarobki w tym zawodzie mogą być mocno zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Jest to praca, która prawdopodobnie zainteresuje wiele młodych osób, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że zastanawiają się one ile zarabia florysta i jakie ma praca w kwiaciarni opinie. O tym ile można zarobić i jak w ogóle zostać florystą, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Praca w kwiaciarni – opinie 

Można zaryzykować stwierdzenie, że praca w tej branży raczej nie należy do trudnych czy stresujących. Owszem, wymaga odpowiednich umiejętności takich jak kreatywność, zdolności manualne czy chociaż podstawowa wiedza na temat roślin, jednak na ogół praca w kwiaciarni opinie ma dość dobre. Wynika to z samego charakteru tej działalności. Nie jest to zwykły sklep, więc godziny pracy raczej są normalne, nie ma tu bardzo wczesnego wstawania i nocnych zmian. Większość kwiaciarni również nie pracuje w weekendy, a przynajmniej w niedziele. Jednocześnie trudno będzie narzekać na brak pracy w tym zawodzie. Kwiaciarni jest sporo, okazji w ciągu roku, by obdarować kogoś kwiatami również jest mnóstwo, a więc zatrudnienie można znaleźć stosunkowo łatwo. Inną kwestią jest to, jakie gwarantuje praca w kwiaciarni zarobki.

Kwiaciarnia – stawki i wymagania

Oczywiście każdy chce wiedzieć, na jakie wynagrodzenie może liczyć. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, jakie wymagania trzeba spełnić i jakie wykształcenie zdobyć, by móc ubiegać się o pracę w tym zawodzie. To, jakie ma florysta zarobki w dużej mierze zależy właśnie od jego umiejętności i wykształcenia. Najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie odpowiednich kursów lub szkół policealnych. Oczywiście im bardziej specjalistyczny kurs, tym wyższa będzie jego cena, jednak jeśli wiedza będzie szła w parze z umiejętnościami, florysta zarobki może mieć jeszcze lepsze. Z pewnością warto wcześniej skorzystać z darmowych materiałów dostępnych w internecie. Dla osoby początkującej będzie to okazja do tego, by się sprawdzić, zapoznać z tematem i przekonać, czy to jest coś, w czym dobrze się czuje. Jednocześnie można też sprawdzić, jakie zapewnia kwiaciarnia stawki i czy jest to praca z wynagrodzeniem, które pozwoli wygodnie żyć.

Praca w kwiaciarni – zarobki na etacie

Zatem ile zarabia florysta? Jak zawsze, jest to uzależnione od wielu różnych czynników. Wśród nich należy wymienić wielkość miasta, wielkość samej kwiaciarni, ale też nasze własne doświadczenie i umiejętności. Kwiaciarnia stawki może mieć atrakcyjne, jeśli przychodzimy z dużym stażem i doświadczeniem. Na lepsze wynagrodzenie można liczyć też w firmach zajmujących się profesjonalną dekoracją sal na wesela, kościołów na śluby i komunie oraz innych miejsc na inne uroczystości. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi około 2700 zł netto miesięcznie. Najlepsi floryści mogą liczyć na zarobki powyżej 3100 zł netto miesięcznie. Trzeba zatem przyznać, że kwoty te nie są szczególnie wysokie i mogą zniechęcać do tego kreatywnego i ciekawego zawodu. Dlatego też wielu florystów decyduje się na założenie własnej kwiaciarni.

Praca w kwiaciarni – zarobki we własnej firmie

Oczywiście założenie swojej firmy to zawsze spore ryzyko i konieczność zebrania kapitału na start, ale jeśli się uda, a zwykle się udaje, to ile zarabia florysta zaczyna znacznie przekraczać etatową medianę. Prowadząc własną firmę florysta ma szansę zwiększyć zasięg swojego działania, może obsługiwać większe zlecenia związane z dekoracjami ślubnymi i na inne okazje, ale też zająć się sprzedażą roślin i akcesoriów z nimi związanych. Dzięki temu zarobki nawet po uwzględnieniu wszystkich opłat związanych z utrzymaniem firmy będą znacznie wyższe od tych, które otrzymuje florysta pracujący w kwiaciarni na etacie. Warto zatem rozważyć właśnie taki rozwój kariery.